Fabryka Aktywności Miejskiej szkoli liderów lokalnych społeczności

Lokalna społeczność – mieszkańcy i mieszkanki, sąsiedzi, znajomi, na których możesz polegać. Nawet jeżeli o tym nie wiesz, ktoś przecież zawsze pilnuje samochodów z balkonu, ktoś składa projekty do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, by wszystkim wspólnie żyło się lepiej. Co zrobić, gdy pojawia się ktoś nowy? Jak odnaleźć się w społeczności, do której się trafia, niekoniecznie z wyboru? By rozwijać umiejętności integracyjne wśród osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, w Fabryce Aktywności Miejskiej realizowany jest Integracyjny Program Liderski.

My. Wy. I Oni. 

Społeczność – na ogół myślimy o niej przestrzennie – to grupa ludzi zamieszkujących dany obszar, część miasta. O tym, czy mieszkańcy i mieszkanki faktycznie tworzą społeczność, świadczą również sieci powiązań i kontaktów, wspólne działania, lokalne (by nie powiedzieć „lokalsowe”) poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Czasem społeczności trwają od zawsze – kolejne pokolenia sąsiadów i sąsiadek pożyczają sobie sól lub kłócą się o wspólną rabatę – czasem tworzą się od zera, jak w przypadku nowych osiedli deweloperskich. Znamy się wszyscy – „my” w Śródmieściu mamy ładne parki, „wy” na Bałutach – piękny Las Łagiewnicki. Bywa też tak, że w społeczności pojawia się ktoś nowy – kim są „oni”? Ci nowi, z innego świata i kultury, z nietypowym akcentem?

Nie-lokalne społeczności

Osoby z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa stanowią osobną społeczność. Bez przywiązania do konkretnego obszaru miasta, lokalnych kontaktów, znajomości reguł codzienności trudno im się odnaleźć w Łodzi. Jak można ich wesprzeć? Kluczem jest integracja – proces wzajemnego poznawania się, uczenia się siebie, współpracy na rzecz lepszego codziennego i wspólnego funkcjonowania. Właśnie w tym celu powstał Integracyjny Program Liderski – jego założeniem jest rozwijanie kompetencji liderskich u osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa oraz ułatwienie im realizacji ich inicjatyw na rzecz cudzoziemców w Łodzi. W najbliższy weekend odbędzie się piąty z sześciu zjazdów szkoleniowych. Uczestniczy w nim 26 fantastycznych osób, które przygotowują swoje autorskie projekty na rzecz lokalnej społeczności! 

Szklanka cukru do połowy pełna! 

Kim są liderzy w społeczności? To postaci, które znają wszyscy, do których można zwrócić się o pomoc lub które biorą sprawy w swoje ręce, gdy wymaga tego sytuacja. Czasem to sąsiadka, czasem lokalny aktywista, niekiedy pani Grażynka, która od zawsze pracuje w kiosku lub lokalnej piekarni. Dzięki liderom i liderkom można łatwiej dotrzeć do społeczności z informacją, wygodniej zorganizować wspólne działanie, szybciej pomóc sobie w sytuacji kryzysowej. Osoby biorące udział w Akademii zdobędą nie tylko kompetencje liderskie w lokalnej społeczności, ale także poznają różnice międzykulturowe, metody aktywizacji społeczności, uwarunkowania formalno-prawne instytucji w Polsce oraz sposoby diagnozowania potrzeb i tworzenia inicjatyw. Szkolenia poprowadzi Monika Mularska-Kucharek – doktor socjologii, trenerka umiejętności psychospołecznych, oraz Radosław Kucharek – trener biznesu, project manager, ekspert ds. rozwoju kompetencji, wiceprezes Zarządu Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości, a także zaproszeni goście.

Społeczność globalna

Dzięki Integracyjnemu Programowi Liderskiemu mieszkańcy i mieszkanki Łodzi będą mogli zaangażować się, m.in. w Aukcję Dobroci – warsztaty rękodzieła i aukcję wyrobów na rzecz Centrum Służby Rodzinie, Dialog Dwóch Kultur – międzykulturowe spotkania na temat różnic i podobieństw, tradycji i kulturach czy Młodych na Statku Życia – integrację młodzieży z doświadczeniem imigracyjnym z młodzieżą z naszego miasta. Informacje o kolejnych działaniach realizowanych w ramach projektu znajdziesz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Fabryki Aktywności Miejskiej. Polecamy! W końcu, jak różni byśmy nie byli, wszyscy płyniemy tą samą Łodzią!


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt