Jak zmienił się sposób funkcjonowania Biura Aktywności Miejskiej dzięki nowej siedzibie? O wszystkim opowie załoga Fabryki w najbliższy piątek – świętowanie urodzin zaplanowane jest w godz. 12:00–19:00. W programie znalazły się gry miejskie, oprowadzanie po budynku i rozmowy – o życiu, działaniu, współdecydowaniu i zmianach. Oczywiście na lepsze!
Kolektor energii społecznej
Sama fabryka przy ul. Tuwima 10 powstała w 1881 r., produkowała osprzęt do maszyn włókienniczych. Od 2022 r. produkuje miejską aktywność – jest miejscem spotkań mieszkańców i realizacji działań organizacji pozarządowych. To w niej znajduje się centrum dowodzenia Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i innych, partycypacyjnych działań miasta. Kiedyś zasilana maszyną parową o mocy 25 KM, dzisiaj działa na energię społeczną. – To zaangażowanie mieszkańców sprawia, że nasza praca ma sens. Dzięki nim wspólnie możemy zmieniać nasze miasto – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektorka Biura Aktywności Miejskiej.
Farma wiatrowa
Celem Fabryki jest tworzenie warunków do rozwoju społecznych inicjatyw, dialogu, form współdecydowania. Właśnie po to w budynku zaprojektowano sale konferencyjne i warsztatowe oraz przestrzeń uniwersalną, sprawdzającą się zarówno jako galeria sztuki, jak i miejsce do rozmów, chociażby w ramach panelu obywatelskiego. – Aktywności nie da się wyprodukować, można jednak tworzyć dla niej warunki – dodaje Agata Kobylińska, wicedyrektorka Biura Aktywności. – Zależy nam, by mieszkańcy i mieszkanki złapali wiatr w żagle, uwierzyli, że wspólna praca ma sens, powoduje zmianę. Tak, można powiedzieć, że jesteśmy fabryką wiatru, a nawet wichury.