Kolej Dużych Prędkości. Nowa linia do Warszawy przez centralne lotnisko

Trwają właśnie konsultacje przebiegu nowej linii, która połączy Łódź i Warszawę oraz Centralny Port Komunikacyjny. To jedna z kilku dużych inwestycji kolejowych realizowanych w Łodzi i jej okolicach.

Tunel pod Łodzią -  fot. Stefan Brajter
Między ul. Odolanowską i Stolarską powstała wielka komora startowa dla maszyn drążących tunele , fot. Stefan Brajter

Najbliższe lata to dla naszego miasta kluczowe projektu transportowe. W samej Łodzi trwa modernizacja sieci tramwajowej, w zakres której wchodzi kończący się remont al. Rydza-Śmigłego, przebudowa ulic Wojska Polskiego i Przybyszewskiego i modernizacja zajezdni na Chocianowicach. W skali ogólnokrajowej natomiast mamy trzy potężne inwestycje: wydrążenie tunelu, który połączy nie tylko dworce Fabryczny i Kaliski, ale Warszawę, Wrocław i Poznań szybką koleją przez Łódź.

W przygotowaniu są natomiast budowa Kolei Dużych Prędkości, która połączy m.in. Warszawę Zachodnią i Łódź Niciarnianą przez Centralny Port Komunikacyjny, czyli największe krajowe lotnisko, które powstaje między tymi dwoma miastami.

Projektem budowy KDP w Polsce zajmuje się spółka Centralny Port Komunikacyjny, która odpowiada również za budowę lotniska między Łodzią a Warszawą. Plany są ambitne. Według założeń pierwsze szybkie pociągi na trasie z Warszawy do Wrocławia przez Łódź mają pojechać już za 6 lat.

KDP Łódź–Warszawa: konsultacje przebiegu

Na zlecenie CPK powstaje właśnie studium przebiegu nowej linii kolejowej odcinka KDP z Łodzi do Warszawy. Wykonawca ma za zadanie wybrać jej najbardziej optymalny przebieg. 

Spotkanie w sprawie łódzkiego przebiegu nowej linii zaplanowane jest na czwartek, 30 września w dużej sali obrad przy ul. Piotrkowskiej 104. Tego samego dnia, ale o godz. 16:30 o połączeniu Łodzi z CPK i stolicą będą rozmawiać mieszkańcy Nowosolnej. 

Podczas spotkania przedstawiciele firmy IDOM, lidera konsorcjum, które przygotowuje studium, zaprezentują warianty możliwych przebiegów linii. Przewidziane są także pytania i dyskusja. Spotkanie będą zorganizowane w reżimie sanitarnym.

Poza spotkaniem dostępna jest także do 15 października ankieta, którą można wypełnić on-line na stronie www.cpk.pl

KDP Łódź–Wrocław

CPK projektuje także odcinek, który połączy Koleją Dużych Prędkości Łódź z Wrocławiem. Nowa linia będzie świetną alternatywą dla podróży na Dolny Śląsk samochodem. 

Dzisiaj jeszcze bardziej opłacalne jest pojechać do Wrocławia S8, bo zajmie nam to o godzinę krócej niż pociągiem. Ale po zbudowaniu KDP sytuacja się odwróci i to drastycznie na korzyść kolei. Inwestycje przygotowywane przez CPK sprawią, że podróż z Wrocławia do Łodzi skróci się do 1 godz.10 min., a z Wrocławia do Warszawy do 1 godz. 55 min. przekonuje Marcin Horała, pełnomocnik do spraw budowy centralnego lotniska.

Rewolucja w podróżowaniu

KDP będzie rewolucją w podróżowaniu po Polsce. Pociągi pojadą jej torami z prędkością 250 km/h. Z Łodzi do nowego portu lotniczego dostaniemy się w pół godziny, do stolicy podróż zajmie nam kwadrans dłużej.

Plany są ambitne, a tempo prac, jak na tego rodzaju inwestycje, ma być błyskawiczne. Spółka chce, żeby pierwsi robotnicy zaczęli budowę już za dwa lata, a pierwsze pociągi miałyby zabrać pasażerów, kiedy gotowe będzie lotnisko między Łodzią a Warszawą, czyli za 6 lat. 

Tunel średnicowy pod Łodzią

Strategicznym elementem KDP jest także tunel średnicowy pod Łodzią. Dzięki tej inwestycji nie tylko trafi do naszego miasta ogromny ruch pasażerski w relacji wschód-zachód. Jego wybudowanie oznacza także rewolucję w poruszaniu się po samej Łodzi. 

Tunele w rzeczywistości powstaną dwa, jeden dla KDP, a drugi dla kolei konwencjonalnej. Budowa tego drugiego już trwa i ma się zakończyć w 2023 roku. Zaplecze tej ogromnej budowy znajduje się przy ul. Drewnowskiej, między Odolanowską i Stolarską. Ekipę budowlaną widać też koło Manufaktury, gdzie przy ul. Ogrodowej trwa już budowa stacji Łódź Polesie. 

Także z powodu drążenia tunelu zamknięta została ul. Zielona między al. Kościuszki i ul. Wólczańską. Tam powstaje stacja Łódź Śródmieście. Trzecią zupełnie nową stacją PKP będzie Łódź Koziny przy skrzyżowaniu al. Włókniarzy z ul. Drewnowską.

Na przygotowanie projektu budowy tunelu dla KDP mamy już przyznane unijne dofinansowanie. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, pociągi pomkną drugim tunelem za 6 lat.

Zobacz także

Polecane aktualności

Lotnisko w Łodzi -  fot. UMŁ

Lotnisko w Łodzi. Nowe połączenie - do Kijowa w mniej niż 2 godziny!

red / ŁÓDŹ.PL

Spacer Andriejewskim Zjazdem, wizyta w domu Michaiła Bułhakowa czy podziwianie fresków w najgłębszym... więcej

Rocznica śmierci Andrzeja Munka

60 lat temu w tragicznym wypadku zginął reżyser filmowy Andrzej Munk

agr / ŁÓDŹ.PL

"Gdybym się zabił, nie musiałbym kończyć tego filmu" - burknął pod nosem. Niebawem zginął pod... więcej

Ulica Kwarcowa -  fot. Radosław Jóźwiak

Sielska wieś czy... dom-pianinko? Dwa oblicza osiedla TOR Marysin III

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Trzy wąskie uliczki pełne miniaturowych domków, dwa małżeństwa znanych architektów i jedno wyjątkowe... więcej

Aleja Gwiazd w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Agata Kulesza w Alei Gwiazd. Odsłonięcie gwiazdy i spotkanie otwarte

KaWa / ŁÓDŹ.PL

Laureatka czterech Orłów oraz nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles już we wtorek... więcej

Europejskie Igrzyska Akademickie

EUG 2022 - największa impreza sportu akademickiego będzie w Łodzi

DC / ŁÓDŹ.PL

Nawet 5000 sportowców z 400 uczelni reprezentujących co najmniej 40 krajów – tak zapowiadają się... więcej

Kontakt