– Poznaliśmy się jeszcze podczas studiów. Okazało się, że mamy wspólne wartości i pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś razem poza pracą zawodową – mówi Monika Bocian.
Jeden z pierwszych projektów, który stworzyli, skierowany był do kobiet w wieku 24–45 lat. Jego założeniem była pomoc łodziankom, które porzuciły lub chciały rzucić pracę i szukały pomysłu na siebie.
– W ramach projektu pt. „W drodze do siebie” 8 uczestniczek przeszło grupowy i indywidualny proces coachingowy. Dzięki temu dowiedziały się, czym chcą się zająć. Jedna z pań przeszła z branży logistycznej do pracy w organizacji pozarządowej. To było bardziej zgodne z jej wartościami. Nadal utrzymujemy z nimi kontakt i sprawdzamy, jak toczą się ich losy – mówi Justyna Słoma.
Pandemia im niestraszna
Stowarzyszenie powstało tuż przed wybuchem pandemii, która bardzo mocno pokrzyżowała plany wolontariuszy. Szybko musieli zweryfikować swoje działania. I przez to, a może właśnie dzięki temu powstał projekt e-wolontariatu, trwający do dziś.
– Wpadliśmy na pomysł, żeby dać ludziom szansę zdobywania kompetencji w jakiś inny sposób niż stacjonarny. Okazuje się, że nauka pracy zdalnej, zdobywanie doświadczeń w zakresie korzystania z narzędzi online też jest szalenie ważne. Umożliwiamy to ludziom z całej Polski – mówi Monika.
Wolontariusze uczą się tworzenia treści na strony, blogi i social media, a także koordynacji projektów lub pisania wniosków o ich dofinansowanie. To, czym będzie zajmował się wolontariusz, zależy tylko od niego i jego zainteresowań.
Obecnie zespół wolontariuszy liczy około 50 osób, a od początku powstania e-wolontariatu skorzystało z tej formy nauki około 100 osób.
Pędzlem i farbą
Stowarzyszenie Level Up, oprócz projektów edukacyjnych, zajmuje się też pomocą różnym instytucjom. W ramach „Color of the smile” wsparli swoją pracą trzy placówki – dwie świetlice środowiskowe oraz Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Celem projektu było przemalowanie szpitalnych ścian, by umilić dzieciom przebywanie w tych miejscach.
Wolontariusze podczas malowania sal dziecięcych w CZMP
– Farby i pędzle dostaliśmy dzięki funduszom z Europejskiego Korpusu Solidarności, a do pracy wzięli się wolontariusze. Każdy z sercem na dłoni i uśmiechem na twarzy przyszedł pomachać pędzlem, poświęcając swój czas. Tworzą się wartości nie do przecenienia – mówi Justyna.
Eko-edukacja
Wiele projektów realizowanych przez Stowarzyszenie dotyczy ekologii. We wrześniu rozpoczął się projekt finansowany z programu Aktywni Obywatele, z funduszy norweskich, w ramach którego młodzież z łódzkich szkół będzie prowadzić mikrodziałania ekologiczne. O tym, do czego będą się one sprowadzać, zdecydują uczniowie poszczególnych placówek. Wachlarz możliwych działań jest szeroki: od zazieleniania terenu szkoły aż po stworzenie stref relaksu.
Vintage bazar w ramach projektu Jedna Ziemia, Jedno Życie
Od czasu pierwszego projektu – „W drodze do siebie” – stowarzyszenie rozpoczęło 20 innych inicjatyw. Aktualnie realizowanych jest 13 różnych projektów, część z nich jest dofinansowywana ze środków zewnętrznych. Stowarzyszenie jest otwarte na bardzo różne pomysły i na wszystkie grupy w mieście – od najmłodszych aż po seniorów.