Łodzianie kreują. Wolontariusze dzielą się swoim doświadczeniem

Wolontariat, wsparcie dla kobiet w rozwoju osobistym czy malowanie sal w szpitalu dziecięcym – co łączy te wszystkie działania? Nazwa „Level Up”. To stowarzyszenie non profit, które działa w Łodzi, założone przez młodych ludzi poniżej 30. roku życia, którym przyświeca idea wspólnego działania na rzecz innych.

To idea wspólnego działania na rzecz innych
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Poznaliśmy się jeszcze podczas studiów. Okazało się, że mamy wspólne wartości i pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś razem poza pracą zawodową  mówi Monika Bocian.

Jeden z pierwszych projektów, który stworzyli, skierowany był do kobiet w wieku 2445 lat. Jego założeniem była pomoc łodziankom, które porzuciły lub chciały rzucić pracę i szukały pomysłu na siebie.

W ramach projektu pt. „W drodze do siebie” 8 uczestniczek przeszło grupowy i indywidualny proces coachingowy. Dzięki temu dowiedziały się, czym chcą się zająć. Jedna z pań przeszła z branży logistycznej do pracy w organizacji pozarządowej. To było bardziej zgodne z jej wartościami. Nadal utrzymujemy z nimi kontakt i sprawdzamy, jak toczą się ich losy mówi Justyna Słoma.

Pandemia im niestraszna

Stowarzyszenie powstało tuż przed wybuchem pandemii, która bardzo mocno pokrzyżowała plany wolontariuszy. Szybko musieli zweryfikować swoje działania. I przez to, a może właśnie dzięki temu powstał projekt e-wolontariatu, trwający do dziś.

Wpadliśmy na pomysł, żeby dać ludziom szansę zdobywania kompetencji w jakiś inny sposób niż stacjonarny. Okazuje się, że nauka pracy zdalnej, zdobywanie doświadczeń w zakresie korzystania z narzędzi online też jest szalenie ważne. Umożliwiamy to ludziom z całej Polski mówi Monika.

Wolontariusze uczą się tworzenia treści na strony, blogi i social media, a także koordynacji projektów lub pisania wniosków o ich dofinansowanie. To, czym będzie zajmował się wolontariusz, zależy tylko od niego i jego zainteresowań.

Obecnie zespół wolontariuszy liczy około 50 osób, a od początku powstania e-wolontariatu skorzystało z tej formy nauki około 100 osób.

Pędzlem i farbą

Stowarzyszenie Level Up, oprócz projektów edukacyjnych, zajmuje się też pomocą różnym instytucjom. W ramach „Color of the smile” wsparli swoją pracą trzy placówki dwie świetlice środowiskowe oraz Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Celem projektu było przemalowanie szpitalnych ścian, by umilić dzieciom przebywanie w tych miejscach.

Wolontariusze podczas malowania sal dziecięcych w CZMP

– Farby i pędzle dostaliśmy dzięki funduszom z Europejskiego Korpusu Solidarności, a do pracy wzięli się wolontariusze. Każdy z sercem na dłoni i uśmiechem na twarzy przyszedł pomachać pędzlem, poświęcając swój czas. Tworzą się wartości nie do przecenienia – mówi Justyna.

Eko-edukacja

Wiele projektów realizowanych przez Stowarzyszenie dotyczy ekologii. We wrześniu rozpoczął się projekt finansowany z programu Aktywni Obywatele, z funduszy norweskich, w ramach którego młodzież z łódzkich szkół będzie prowadzić mikrodziałania ekologiczne. O tym, do czego będą się one sprowadzać, zdecydują uczniowie poszczególnych placówek. Wachlarz możliwych działań jest szeroki: od zazieleniania terenu szkoły aż po stworzenie stref relaksu.

Vintage bazar w ramach projektu Jedna Ziemia, Jedno Życie

Od czasu pierwszego projektu – „W drodze do siebie” – stowarzyszenie rozpoczęło 20 innych inicjatyw. Aktualnie realizowanych jest 13 różnych projektów, część z nich jest dofinansowywana ze środków zewnętrznych. Stowarzyszenie jest otwarte na bardzo różne pomysły i na wszystkie grupy w mieście – od najmłodszych aż po seniorów.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt