Łódzka Spółka Infrastrukturalna włącza się do rewitalizacji centrum. Na celowniku trzy kamienice

Miasto zamierza przekazać Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej dwie gminne nieruchomości, które ma zrewitalizować na wzór kamienicy przy ul. Zielonej 6. Chodzi łącznie o trzy adresy: ul. Wólczańską 19 oraz zespół dwóch budynków przy ul. Piotrkowskiej 54 i ul. Narutowicza

Rewitalizacja -  wiz. ŁSI
ŁSI wspiera program rewitalizacji , wiz. ŁSI

ŁSI ma gotowy plan odnowy budynków

Zdewastowane zabudowania przy ul. Wólczańskiej 19 ma zastąpić kameralny biurowiec o powierzchni ok. 1000 mkw., który powstanie po gruntownej przebudowie istniejących obiektów. Na parterze miałby mieć lokal gastronomiczny i pomieszczenia do działalności handlowej, wyższe kondygnacje zajmą przestrzenie biurowe. Całość ma być utrzymana w stylistyce sąsiedniej „Szuflandii”, a więc wyremontowanego budynku przy ul. Wólczańskiej 17, w którym ŁSI ma swoją siedzibę (potoczną nazwę zawdzięcza temu, że w jego wnętrzu kręcono sceny do filmu „Kingsajz”). Spółka zamierza oddać biurowiec do użytku mniej więcej w tym samym terminie, w jakim gotowy ma być przystanek kolejowy Łódź–Środmieście powstający po sąsiedzku na trasie tunelu średnicowego (u zbiegu al. Kościuszki z ul. Zieloną), a więc ok. 2025 r.

Remonty przy ul. Piotrkowskiej 54 i ul. Narutowicza 1

Zespół należących kiedyś do Franciszka Fischera budynków przy ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1 to bliższa perspektywa. Pilnego remontu konserwatorskiego wymaga tam przede wszystkim wybudowany w 1889 r. gmach przy ul. Narutowicza 1, niezwykle cenny z uwagi na liczne zdobienia. Choć zwana kiedyś pałacem ruina straszy wyglądem od lat, wewnątrz zachowało się wiele cennych detali: witraże, sztukaterie, polichromie, ozdoby na klatkach schodowych. 

Dom przy ul. Piotrkowskiej 54 wymaga zaś dokończenia remontu, który rozpoczął się w nim jeszcze w ramach programu Mia100 Kamienic. Choć z zewnątrz prezentuje się nieźle, w środku nadal wiele jest do zrobienia.

– Zamierzamy też zmienić jego funkcjonalność – z mieszkaniowej na biurowo-usługową. Z doświadczeń wyniesionych z remontu kamienicy przy ul. Zielonej 6 wynika, że w tej części Śródmieścia bardzo brakuje przestrzeni biurowych o średnim metrażu. Dlatego chcemy tam wprowadzić nowy podział pomieszczeń, atrakcyjny dla ewentualnych najemców biurowych – mówi Mariusz Łysio z ŁSI. – Na parterze będą też lokale usługowe, handlowe, miejsce dla gastronomii.

O ile przekazanie obu nieruchomości ŁSI zaaprobuje Rada Miejska (głosowanie na sesji 16 marca), po sporządzeniu projektu i znalezieniu wykonawcy inwestycji, prace w budynkach przy ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1 mogłyby rozpocząć się na przełomie 2022 i 2023 r.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt