ul. Sienkiewicza 48
Oryginalny napis z XIX wieku odkryto przypadkowo podczas prac przy elewacji kamienicy. "Ujezdnoje uprawlienie” zapisane cyrylicą znajduje się nad bramą i oznacza urząd powiatowy. Napis świadczy o przeznaczeniu budynku z lat jeszcze przed pierwszą wojną światową!
ul. Rewolucji 1905 r. 28
Na fasadzie kamienicy z 1893 r. widnieje napis z czasów carskiej Łodzi! Około 1900 mieściła się tu wytwórnia czekolady Abramsona Szyi Matysa. Szyld "Wilhelm Reicher” malowany cyrylicą informuje o dawnym fundatorze budynku, a w podwórku kryje się jeszcze jedna niespodzianka. Mowa o Synagodze, która przetrwała okres wojenny dzięki sprytowi Reichera. Kiedy okupant zajął miasto, przedsiębiorca sprzedał kamienicę wraz z synagogą swojemu niemieckiemu współpracownikowi. Przekształcona w magazyn soli spokojnie doczekała końca działań wojennych.
ul. Żeromskiego 77/79
Przy dawnej ulicy Pańskiej na początku XX wieku powstała kamienica rodziny Barskich. Wzrok przykuwają aż dwa malowane napisy. Pierwszy pisany cyrylicą reklamował sklep spożywczy i pochodzi z czasów przed drugą wojną światową. Drugi miał na celu informowanie o ,,luftschutzraum”, czyli schronie przeciwlotniczym i pochodzi z lat wojny.
ul. Piramowicza 8
Warto szukać innych przykładów inskrypcji, ponieważ wiele z nich wciąż czeka na odkrycie! Przykładem może być ulica Piramowicza, gdzie pod numerem 8 nad wejściem do sutereny znaleziono częściowo zniszczony szyld z napisem ,,… kolonialno spożywczy”. Jak łatwo się domyślić, chodzi o znajdujący się tu niegdyś sklep.