Małże na straży czystości łódzkiej wody. To mali pracownicy ZWiK Łódź [ZDJĘCIA, WIDEO]

Od 12 lat na straży jakości łódzkiej wody stoją żywe organizmy: ryby i małże. Właśnie 56 małży zakończyło trzymiesięczną „pracę” w siedmiu ujęciach wody i wróciło do swojego naturalnego środowiska – jednego z wielkopolskich jezior. Pracę w ZWiK Łódź podjęły kolejne „brygady” małży z gatunku skójka zaostrzona.

fot. ZWiK Łódź
Małże stoją na straży czystości wody w Łodzi
7 zdjęć
fot. ZWiK Łódź
fot. ZWiK Łódź
fot. ZWiK Łódź
fot. ZWiK Łódź
fot. ZWiK Łódź
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Jakość łódzkiej wody jest nieustannie kontrolowana. W stu punktach miasta pracownicy laboratoriów ZWiK Łódź i Sanepidu pobierają próbki wody. Inspekcji podlega blisko sto parametrów – fizykochemicznych i bakteriologicznych.

Małże i ryby na straży czystości wody

Oprócz ludzi nad jakością wody czuwają również ryby i małże. Żyją one w akwariach, przez które przepływa woda ze studni głębinowych oraz ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim. Małże to pierwsza linia kontroli jakości łódzkiej wody. Przywożone są ze słynącego z czystości wielkopolskiego jeziora. W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji przez trzy miesiące pracują specjalnie wyselekcjonowane dojrzałe osobniki (mają około dziesięciu lat). Trafiają do siedmiu zbiorników przy ujęciach wody – w zespołach po osiem sztuk. 

Zbiorniki zbudowano tak, żeby nie narażać żywych organizmów na stres - są zaciemnione, izolowane od hałasu i mają zamontowane amortyzatory tłumiące drgania podłoża. We wnętrzu zbiorników znajdują się urządzenia do natleniania wody oraz czujniki wykrywające aktywność małży. Organizmy te w naturze prowadzą osiadły tryb życia, więc pobyt bez ruchu w akwariach ZWiK Łódź nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Zamknięcie muszli to naturalny system alarmowy

„Praca” małży polega na filtrowaniu wody, z której pobierają pokarm i tlen. W ciągu godziny każdy małż może przefiltrować nawet 3 litry wody. Reagują natychmiast na zmianę temperatury wody, tempa jej przepływu lub wzrost poziomu zanieczyszczeń. Posiadają doskonały zmysł czucia. To żywe laboratoria chemiczne. Pojawienie się w wodzie substancji szkodliwych wywołuje u nich stres - natychmiast zamykają swoje muszle, chroniąc się przed toksynami. To reakcja obronna stosowana w naturalnym środowisku.

Nagłe zamknięcie muszli u kilku osobników naraz może budzić niepokój. W takiej sytuacji błyskawicznie reaguje system alarmowy. Zapala się lampa sygnalizacyjna i pojawia się komunikat na ekranie komputera. Natychmiast odcinany jest wypływ wody do miasta. Wtedy do pracy przystępują laboranci, którzy badają wodę. Na szczęście od momentu wprowadzenia w ZWiK Łódź biomonitoringu taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Po trzech miesiącach małże wracają do swojego naturalnego środowiska – jeziora, z którego zostały odłowione.

ZWiK Łódź ma jeden z największych systemów biomonitoringu wody w Polsce. Żywe organizmy nie wykryły dotąd żadnych zagrożeń dotyczących jakości dostarczanej mieszkańcom wody. Łódzka woda w ponad 90% pochodzi z 48 studni głębinowych i jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt