Noworodek w rodzinie. Jak przygotować starsze rodzeństwo do nowej roli?

Pojawienie się nowego dziecka niesie ze sobą wiele emocji nie tylko u rodziców, ale też u starszego rodzeństwa. Radość oczekiwania może mieszać się z obawami, zazdrością, a nawet niechęcią. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w tej sytuacji.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy ofiarować dziecku, jest zrozumienie jego uczuć. Powiększenie rodziny to nie tylko ciekawość i radość. Im mniejsze dziecko, tym bardziej jego świat wywraca się do góry nogami. Przed chwilą było oczkiem w głowie, a teraz ma oddać ten przywilej i jeszcze się z tego cieszyć. 

Zrozum

Postawmy się w sytuacji malucha i wyobraźmy sobie, jak byśmy się czuli, gdyby ktoś miał podobne wymagania wobec nas. Złość? Frustracja? Poczucie niesprawiedliwości? Zazdrość? Tych samych emocji doświadcza dziecko, ale z tą różnicą, że nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe, żeby sobie z nimi poradzić. Istotne jest więc, żebyśmy wykazali się cierpliwością i zamiast karać malucha za niegrzeczne zachowanie, postarali się go zrozumieć i zaspokoić jego potrzeby.

Przygotuj

Jeszcze przed narodzinami młodszego rodzeństwa warto rozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzy. Poprośmy, żeby opowiedziało, jak sobie wyobraża życie z braciszkiem czy siostrzyczką. Dzięki temu będziemy mogli sprostować jego fantazje, np. że od razu będą się bawić klockami. Już na tym etapie można zaangażować starszaka w pomoc przy wyborze drobiazgów dla noworodka oraz spytać, czy chciałoby przywitać go prezentem. Wspólnie wybierzmy np. małego misia, który potem znajdzie miejsce w łóżeczku czy wózku – dla dziecka będzie to sygnał, że prezent od niego jest naprawdę ważny. Jednocześnie nie zapominajmy, żeby w czasie kompletowania wyprawki zrobić miłą niespodziankę starszakowi. Ciekawym pomysłem jest też zorganizowanie upominku „od dzidziusia”, który podarujemy starszemu dziecku po powrocie ze szpitala. Te drobne zabiegi pozwolą zminimalizować zazdrość wobec nowego członka rodziny.

Zauważ

Ciąża, poród, połóg i opieka nad noworodkiem zabiera wiele energii. Mimo wszystko warto postarać się wykrzesać jej trochę dla starszego dziecka. Nie musi to być angażująca zabawa, czasem wystarczy rozmowa, przeczytanie bajki, obejrzenie zdjęć – chodzi o to, by przez kilka minut skupić się tylko na maluchu. Jeżeli nie mamy innej możliwości, wykorzystajmy w tym celu drzemkę maleństwa albo odwiedziny kogoś bliskiego – kiedy bliscy będą podziwiać noworodka, my znajdźmy czas dla starszaka. Potem możemy poprosić bliskich, by ofiarowali swoją uwagę drugiemu dziecku.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt