Remont zawalonej kamienicy przy Rewolucji. Wyrosną tu jaśminy [WIDEO]

Dwa lata temu zawaliło się skrzydło remontowanej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku 29. Teraz trwają prace przy jego odbudowie. Zajrzyj z nami na plac budowy!

Kamienica przy Rewolucji 1905 r. 29 - wizualizacja -  mat. prasowe
Tak po remoncie będzie wyglądać kamienica przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 , mat. prasowe

Wschodnia część zabytkowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku 29 zawaliła się w październiku 2019 roku. Budynek remontowano wtedy w ramach wartego 1 mld zł programu rewitalizacji obszarowej Śródmieścia. Po katastrofie inwestycję wstrzymano na kilka miesięcy. W 2020 roku wznowiono prace budowlane. Dziś możemy już podziwiać pięknie odrestaurowaną elewację. Obecnie trwają intensywne prace przy odbudowie oficyny oraz remont klatki schodowej. Na piętrach zamontowane zostały panele, zakończono także prace glazurnicze i montaż stolarki drzwiowej.

 

- Nasze remonty są kompleksowe, tak będzie i też w tym przypadku. Kamienica zostanie podłączona do centralnego ogrzewania. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Ta kamienica to idealny przykład tego, jak z ruiny powstaje perełka - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

 

W kamienicy przy ul. Rewolucji 29 powstanie 26 mieszkań komunalnych z osobnymi kuchniami lub aneksami kuchennymi, cztery lokale usługowe i miejsce do sąsiedzkich spotkań. Na podwórzu pokrytym kostką brukową staną ławki i kosze. Pojawi się również dużo zieleni - niewielkie rabaty, liczne krzewy i ozdobny trawnik. Wzdłuż muru w głębi podwórka zasadzony zostanie szpaler jaśminowy.

Wartość inwestycji to 9,8 mln zł. Inwestycja zostanie ukończona w I kw. 2022 roku.

Kolejne kamienice na Rewolucji w remoncie

Kamienica przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 to niejedyny budynek remontowany przy tej ulicy. W ubiegłym roku rozpoczął się kompleksowy remont kolejnych kamienic: przy ul. Rewolucji 1905 r. 13, 15 i 17. Powstaną w nich 52 mieszkania komunalne, pięć lokali dla mikroprzedsiębiorców i dwie świetlice artystyczne z udogodnieniami dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Wykonana zostanie instalacja gazowa, budynki zostaną podłączone do centralnego ogrzewania, wyremontowane zostaną instalacje elektryczna i wodna. Wartość inwestycji to 20 983 000 zł. Remont kamienic zostanie zakończony w II kw. 2022 roku.

Remontu doczeka się również kamienica przy ul. Rewolucji 31, która zawaliła się jako pierwsza - we wrześniu 2019 roku. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej.

Na Rewolucji nie brakuje zieleni

Nasadzenia drzew czy krzewów to jeden z kluczowych elementów inwestycji prowadzonych w ramach rewitalizacji. Na ulicy Próchnika i Rewolucji 1905 roku pojawiły się graby, wiśnie, miłorzęby, a także byliny, rośliny płożące i trawy ozdobne. Wśród nich dominują rośliny liściaste, w tym berberysy, tawułki i hortensje.

W zieleńcach zamontowane zostały czujniki wilgoci, uruchamiające ich nawadnianie. Tuż obok nowej zieleni zamontowane zostały także stylowe meble miejskie: 10 stojaków rowerowych, 12 ławek i tyle samo koszy na śmieci.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Zobacz także


Polecane aktualności

Zazielenić plac przed PURO -  fot. ŁÓDŹ.PL

Wystartowała przebudowa placu przed hotelem PURO. Jak będzie wyglądać?

AHa / ŁÓDŹ.PL

Najbliższe dziesięć tygodni upłynie na małej zielonej rewolucji w samym centrum Łodzi. Z placu... więcej

Mistrzostwa Świata Mastersów -  fot. archiwum Ryszarda Harasinskiego

Chodzi i nie może przestać. Chodziarska pasja Ryszarda Harasińskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Jedni uprawiają pietruszkę, inni - chód sportowy. Do tych drugich należy Ryszard Harasiński, który... więcej

Piotrkowska 40 -  fot. mat. inwest.

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 40 zamienia się w hotel. Trwa już remont fasady

Piotr Jach / ŁÓDŹ.PL

Frontową elewację kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 40 przesłoniły rusztowania. Kilka dni temu... więcej

Droga ekspresowa S14 -  fot. Envato Elements

Droga ekspresowa S14. Czy zabiorą nam węzeł łączący z Teofilowem?

TAnd / ŁÓDŹ.PL

Na budowanej trasie szybkiego ruchu miał powstać węzeł łączący ją z Teofilowem. Ale połączy ją tylko... więcej

Jakub Uchański, biskup wrocławski  -  fot. NAC

Łódzkie gawędy. Laski, piaski i karaski - kiedy podatki są zbyt wysokie...

agr / ŁÓDŹ.PL

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podatki nie są wcale wynalazkiem współczesności. Tradycja... więcej

Kontakt