Rocznica strajku włókniarek z 1971 r. Wystawa na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze

Łódzkie włókniarki uczciły ważną rocznicę. 10 lutego 1971 r. rozpoczął się strajk pracownic fabryk, który okazał się efektywnym sprzeciwem wobec represji ówczesnej władzy.

Strajk trwał w dniach 10-15 lutego i objął swoim zasięgiem 32 łódzkie zakłady, czyli ponad 50 tys. pracowników. Przyczyną były podwyżki cen żywności, te same, które kilka miesięcy wcześniej wywołały krwawo tłumione protesty na Wybrzeżu. W pierwszym dniu strajku maszyny stanęły w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego (dawnej Fabryce Izraela Poznańskiego). Dziś mieści się tutaj centrum „Manufaktura”. O fabrycznych korzeniach tego miejsca przypomina mieszczące się na jego terenie Muzeum Fabryki oraz tablica upamiętniająca strajk z 1971 r.

– Był to głośny protest, nagły i zaskakujący dla władzy. Łódzkie włókniarki wywalczyły cofnięcie podwyżek żywności, o co dramatycznie walczyli robotnicy na Wybrzeżu, w grudniu 1970 r. Dziś stojąc tu, w zrewitalizowanym kompleksie dawnej fabryki z trudem przypominamy sobie te czasy, gdy to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Jednak mimo to – nigdy nie zapomnimy, że fabryki i tradycja włókniarzy to nasze korzenie, nasza tożsamość i nasze łódzkie dziedzictwo. Zawsze będzie to miasto ludzi pracy – powiedział wiceprezydent miasta Adam Pustelnik, składając kwiaty pod tablicą.

Po uroczystości oficjalnej odbyło się spotkanie włókniarek w Muzeum Fabryki. Na Rynku Włókniarek stoi czasowa mini-wystawa upamiętniająca strajk.

600. Urodziny Łodzi w hołdzie włókniarkom

Z okazji 600-lecia Łodzi planowane są działania upamiętniające łódzkie włókniarki. Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki” zapowiedziało obchody Dnia Włókniarza (kwiecień) oraz Święta Ulicy Ogrodowej.  Oba wydarzenia przywoływać będą atmosferę codzienności w przemysłowym mieście i jego dawną kulturę, naznaczoną rytmem pracy fabryk. Włókniarskie rodziny będą mogły dzielić się wspomnieniami na powołanym z okazji rocznicy fanpage’u na Facebooku, a dzieci w szkołach – wykonywać albumy o historiach włókniarek, które później zostaną scyfryzowane.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt