Stawy, mokradła i torfowiska w Łodzi. Tu spacerują łosie i rechoczą żaby [ZDJĘCIA]

Majerowskie Błota, olsy na Żabieńcu, mokradła Brzozy – nazwy te brzmią niczym tytuły opowiadań. A tymczasem są to piękne przyrodniczo obszary w Łodzi, które warto chronić ze względu na ich wyjątkowość. Takich miejsc jest w naszym mieście aż 18.

fot. ŁÓDŹ.PL
Jeziorko Wiskitno to wyjątkowo malownicze miejsce
3 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Stawy w Mileszkach, stawy w Nowosolnej i jeziorko Wiskitno – wszystkie są idealnymi miejscami do życia dla cennych przyrodniczo gatunków zwierząt i roślin. Można na nich spotkać rośliny typowo szuwarowe, jak pałka wąsko- i szerokolistna, dzwonek skupiony czy rzadko występujący w Łodzi tatarak zwyczajny. Płazy upodobały sobie zwłaszcza stawy w Mileszkach. Świetne warunki do życia i rozmnażania się mają tutaj rzekotka drzewna oraz żaba moczarowa i trawna. Żeby usłyszeć charakterystyczny rechot, trzeba wybrać się nad stawy wczesnym wieczorem, najlepiej w maju. Żabim rajem są też stawy w Nowosolnej. Ale oprócz płazów chętnie pojawiają się w tym miejscu także ptaki: czapla siwa, czajka czy kaczka krzyżówka. Co ciekawe, jest to prawdopodobnie jedyne w Łodzi lęgowe miejsce łabędzia niemego.

Bagna, mokradła i źródła

Rzadkością na terenie miasta są żaby moczarowe. A te chętnie pojawiają się one na terenie Użytku Ekologicznego „Mokradła przy Pomorskiej”. Wcześniej wydobywano w tym miejscu glinę, którą wykorzystywała pobliska cegielnia. Przyroda zagospodarowała sobie wyrobiska, na których powstały właśnie mokradła z wieloma cennymi roślinami, a z czasem pojawiło się w nich wiele gatunków płazów.

Miejscem ciekawym, ale trudno dostępnym dla człowieka, jest bagno Ługi. Znajduje się na terenie Lasu Łagiewnickiego. Mokradło jest idealne dla płazów i ptaków, ale chętnie wypoczywają w jego pobliżu także duże zwierzęta. Przyrodnicy spotkali w tym miejscu dziki, a nawet łosia.

100-letnie drzewa

W parku Na Zdrowiu, w okolicach ul. Krakowskiej miłośnicy kąpieli leśnych z pewnością są zachwyceni. To tutaj rosną około 100-letnie drzewa. Wielość gatunków drzew spowodowała, że schronienie znalazło tu dla siebie także wiele ptaków, np. dzięciołów.

Z kolei 80-letnie okazy można podziwiać na Żabieńcu i w południowo-wschodniej części miasta, nad Nerem. W tym drugim miejscu znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Łodzi bagiennych lasów olszowych. Dominują dwa gatunki drzew: olsza czarna i brzoza omszona.

10 proc. powierzchni Łodzi

Wyżej wspomniane miejsca są chronione ze względu na ich przyrodniczą wyjątkowość. Najczęściej takie tereny, noszące nazwę użytków ekologicznych, to naturalne zbiorniki, np. znajdujące się w środku lasu, bagna, torfowiska, wydmy lub skarpy. Chronią one pozostałości ekosystemów, w których wciąż można się natknąć na przykład na siedlisko żab czy innego zwierzęcego lub roślinnego gatunku. 

Wszystkie tereny przyrodnicze w Łodzi, łącznie z użytkami ekologicznymi, które są objęte ochroną, zajmują około 1/10 powierzchni miasta.

W Polsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym obszary lub pojedyncze okazy są chronione prawem. Wówczas dany teren, gatunek lub okaz ustanawia się: parkiem narodowym, rezerwatem przyrody, parkiem krajobrazowym, obszarem chronionym krajobrazu, obszarem Natura 2000, pomnikiem przyrody, stanowiskiem dokumentacyjnym, użytkiem ekologicznym lub zespołem przyrodniczo-krajobrazowym. Ochroną można także objąć cały gatunek roślin, zwierząt czy grzybów.

W Łodzi mamy:

  • Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
  • Rezerwaty przyrody: Polesie Konstantynowskie i Las Łagiewnicki
  • Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: Międzyrzecze Neru i Dobrzynki, Dolina Sokołówki, Sucha dolina w Moskulach, Źródła Neru, Ruda Willowa
  • Użytki ekologiczne: Dolina dolnej Wrzącej, Jeziorko Wiskitno, Łąka w Wiączyniu, Łąki na Modrzewiu, Majerowskie Błota, Majerowskie Pole, Międzyrzecze Bzury i Łagiewniczanki, Międzyrzecze Sokołówki i Brzozy, Mokradła Brzozy, Mokradła przy Pomorskiej, Olsy na Żabieńcu, Olsy nad Nerem, Stawy w Mileszkach, Stawy w Nowosolnej, Źródliska na Mikołajewie, Bagno Ługi, Opadówka, Międzyrzecze Łódki i Bałutki.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt