Światowy Dzień Żyrafy w Orientarium w Łodzi. Jak świętują go Lira, Uzuri i Kito?

Trzy zwierzaki o długich szyjach świętują Światowy Dzień Żyrafy! Z tej okazji, podopieczni Orientarium w Łodzi przypominają, jak ważną misję pełnią współczesne ogrody zoologiczne.

fot. Zoo w Łodzi
Światowy Dzień Żyrafy

Stado żyraf w Łodzi powiększyło się na początku czerwca. Do dwóch samic: 12-letniej Liry i 9-letniej Uzuri przyjechał 10-letni samiec Kito. Cała trójka świetnie się ze sobą dogaduje i zachęca do wspólnego celebrowania Światowego Dnia Żyrafy, który przypada 21 czerwca.

Inicjatorem tego święta jest Fundacja Ochrony Żyraf (Giraffe Conservation Foundation). Jego celem jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację tego gatunku w Afryce. Liczebność żyraf gwałtownie spada. Na wolności żyje coraz mniej osobników. Nieprzypadkowo święto tych sympatycznych zwierząt jest obchodzone 21 czerwca. To najdłuższy dzień w roku – nawiązanie do charakterystycznej, długiej szyi żyraf.

Żyrafy Rothschilda – wyjątkowy gatunek w Orientarium w Łodzi

W Łodzi mieszkają żyrafy Rothschilda, zwane również ugandyjskimi lub baringo. To najwyższy podgatunek wśród obecnie żyjących ssaków lądowych. Mają nieregularne plamy, które z wiekiem ciemnieją. W ten sposób można łatwo odróżnić młode osobniki od dorosłych. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest także pięć niewielkich rogów na czubku głowy oraz białe nogi, pozbawione plam, od kolan w dół.

Liczebność gatunku szacuje się na około dwa tys. osobników. Dorosłe żyrafy dorastają nawet do 6 metrów. Samce są zazwyczaj wyższe od samic. Tak jest również w przypadku Kito, który niedawno dołączył do grona podopiecznych Zoo w Łodzi. Samiec jest wyższy i znacznie cięższy od swoich towarzyszek.

Nieoceniona misja ogrodów zoologicznych

Ogrody zoologiczne na całym świecie pełnią bardzo ważną rolę, zwłaszcza obecnie, gdy środowisko naturalne jest tak dewastowane przez człowieka. 

– Podstawową misją ogrodów zoologicznych jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. Rola ogrodów, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, diametralnie się zmieniła. Z roli głównie pokazowej przekształcamy się w ośrodki, które faktycznie wspierają ochronę ginących gatunków. Chcemy uświadomić wszystkim, że nasze codzienne wybory wpływają na los zwierząt na całym świecie. Każdy gatunek jest dla nas ważny, na co dzień i od święta – podkreśla Michał Gołędowski, edukator Orientarium w Łodzi.

Orientarium w Łodzi czynne jest codziennie, w godzinach od 9:00 do 19:00. Kasy otwarte są godzinę krócej.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt