Szkolny Budżet Obywatelski to zupełna nowość w Łodzi. 16 szkół, w tym osiem podstawowych i ponadpodstawowych, wzięło udział w pilotażu. Każda z nich otrzyma 4 tys. zł. na realizację pomysłów uczniów. I choć nagroda ta może wydawać się kusząca, to jej zdobycie wcale nie było takie proste.
– Szkoły, żeby wejść do projektu, musiały pokazać, że najważniejszy dla nich jest proces tworzenia przez uczniów całego Budżetu Obywatelskiego, od wymyślania przez dzieci projektów, przez głosowanie, aż do realizacji – opowiada Agata Kobylińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej.
16 zwycięzców
Spośród 46 placówek, które się zgłosiły, wybrane zostało 16. W nich dzieci i młodzież pracowały nad regulaminami swoich szkolnych budżetów. Pomagali im w tym nauczyciele.
– Jestem zafascynowana. Dzieci bardzo się zaangażowały w cały projekt. Potrzebowaliśmy dostosować go do naszej szkoły, która jest szkołą specjalną. Nie wszystkie dzieci potrafią czytać i pisać. Dlatego stworzyliśmy mapę pomysłów – opowiada Paulina Wilk, nauczyciel logopeda ze SP nr 105.
Na tej mapie dzieci mogły domalowywać swoje pomysły. Na podstawie tych rysunków stworzona została lista projektów przeznaczonych do głosowania. W sumie powstało 35 pomysłów. Głosowanie zostało podzielone na dwa etapy. Uczniowie mieli wybrać cztery najciekawsze ich zdaniem pomysły. Projekty przygotowane były w formie rysunków, więc każde dziecko, niezależnie od umiejętności czytania i pisania, mogło zagłosować. Do drugiego etapu przeszło 10 projektów i znów przeprowadzono kolejne głosowanie.
– Całkowicie wyeliminowaliśmy z tego procesu nauczycieli. Chcieliśmy, żeby to dzieci wymyślały projekty i żeby to dzieci potem decydowały, który zrealizować. Nasi uczniowie zaangażowani byli we wszystkie etapy, także takie, jak chociażby liczenie głosów – informuje Paulina Wilk.
Pizza dla wszystkich
W Szkole Podstawowej nr 105 na pierwszym miejscu znalazło się wspólne wyjście na pizzę. Wydarzenie będzie zorganizowane jeszcze przed końcem roku szkolnego. Pozostałe szkoły także są już po etapie opracowania regulaminu i uczniowie przygotowują swoje projekty. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 trwa właśnie kampania informacyjna.
– Uczniowie decydowali także o tym, jak taka kampania powinna wyglądać. Wszędzie na korytarzach wiszą plakaty informacyjne o budżecie, na lekcjach wychowawczych prowadzone są spotkania na ten temat, jest także specjalny punkt informacyjny, w którym każdy zaciekawiony tematem może zasięgnąć informacji – opowiada Weronika Jóźwiak, opiekunka ZSP nr 5 z ramienia fundacji Edukabe, organizującej Szkolny Budżet Obywatelski.
Duży nacisk na akcję promocyjną położyła także młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.
– Kreowali najróżniejsze pomysły, na przykład chcieli zrobić wlepki na drzwiach toalet, albo zaznaczyć miejsca w szkole przyklejając informację „tu mógłby być stół do ping-ponga” albo „tu mogłyby być pufy do siedzenia”, więc kreatywność młodzieży jest niesamowita – dodaje Weronika Jóźwiak.
Po etapie głosowania we wszystkich szkołach przyjdzie czas na realizację projektów – do końca czerwca, czyli bieżącego roku szkolnego. Pilotażowy projekt Szkolnego Budżetu Obywatelskiego prowadzi fundacja EduKABE we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.