Szukasz pomysłu na aktywną niedzielę? Sprawdź nasz przewodnik!

Wizyta w palmiarni, jogging w parku Źródliska czy relaks przy tężni solankowej to tylko kilka pomysłów na aktywne spędzanie czasu, nawet po wakacyjnych miesiącach. Podpowiadamy, jak zaplanować swój dzień, by spędzić go wśród miejskiej zieleni.

Powitaj dzień w parku Źródliska

Na poranny spacer można wybrać się do parku Źródliska, położonego w obrębie ul. Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego. Założony w 1840 r., wraz ze Źródliskami II, tworzył jeden kompleks parkowy nazywany Ogrodem Spacerowym lub Ogrodem Angielskim. Do roku 1875 pozostawał jedynym parkiem miejskim! Spacer w tym miejscu to czysta przyjemność – ozdabiają go altany, malownicze alejki oraz wiekowe dęby, pomniki przyrody. Jeśli zapragniemy chwilę odpocząć i wstąpić na kubek gorącej kawy lub herbaty, tuż obok parku, na piętrze Palmiarni, znajduje się kawiarnia, czynna w tygodniu od godziny 12:00, a w weekendy już od 10:00. W menu poza ciepłymi napojami znajdziemy słone i słodkie przekąski, sałatki, desery i koktajle. 

Egzotyczne rośliny w łódzkiej Palmiarni w parku Źródliska

Skoro wstąpiliśmy na małe co nieco do Palmiarni (al. Piłsudskiego 61), warto zostać na dłużej i zwiedzić jedyne takie miejsce w województwie. Najstarsze egzotyczne rośliny sięgają pamięcią czasów fabrykantów i liczą ponad 150 lat! Wśród ponad 4 000 okazów znajdziemy, poza palmami, storczyki, bromelie, begonie, paprocie czy krotony. Wystawa została podzielona na trzy pawilony – śródziemnomorski, tropikalny oraz kolekcję kaktusów. Palmiarnia zaprasza od wtorku do piątku w godzinach 11:00–18:00, w sobotę i w niedzielę oraz dni świąteczne w godzinach 10:00–18:00. Kasy biletowe czynne są do godziny 17:30. 

Smaki z całego świata w Monopolis

Niedaleko parku i Palmiarni czeka na nas Monopolis (ul.Kopcińskiego 62), gdzie spróbujemy smaków całego świata, od kuchni włoskiej po japońską. W pasażu nie zabrakło też kawiarni i piekarni, jeśli potrzebujemy tylko drobnej przekąski. Samo miejsce jest równie ciekawe – mieści się w zrewitalizowanym kompleksie fabrycznym Monopolu Wódczanego, trzecim co do wielkości po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Historię poznamy lepiej dzięki wystawie pt. „Monopol. Alchemia Produkcji”, działającej od 24 maja 2021r., poświęconej działalności i pracownikom zakładu. Wyjątkowo oryginalnym fragmentem wystawy jest biuro urządzone i według standardów obowiązujących w Polmosie w latach świetności. Wystawa liczy ponad 200 eksponatów i dostępna jest bezpłatnie dla każdego gościa Monopolis.

Kompleks Monopolis mieści się w dawnej siedzibie Monopolu Wódczanego

Co robić wieczorem w Łodzi?

Przed snem warto zadbać o relaks. Nasza propozycja to czas przy tężni. W Łodzi działa kilkanaście takich obiektów w parkach i na osiedlach. Tężnie zrobione są z gałązek tarniny, po których spływa solanka, dzięki warunkom atmosferycznym wytwarza się wokół nich zdrowotna mgiełka solankowa. Ten wyjątkowy mikroklimat sprzyja zdrowiu! Gdzie ich szukać? Znajdziemy je m.in. w parku Podolskim, w parku Źródła Olechówki, w parku Widzewska Górka, w pasażu Abramowskiego, przy Czajkowskiego 14 oraz przy szkole podstawowej między ulicą Balonową 1 a MOSiR-em.

Tężnia solankowa w parku Podolskim jest miejscem spotkań towarzyskich okolicznych mieszkańców

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt