Szukasz pomysłu na aktywną niedzielę? Sprawdź nasz przewodnik!

Wizyta w palmiarni, jogging w parku Źródliska czy relaks przy tężni solankowej to tylko kilka pomysłów na aktywne spędzanie czasu, nawet po wakacyjnych miesiącach. Podpowiadamy, jak zaplanować swój dzień, by spędzić go wśród miejskiej zieleni.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Powitaj dzień w parku Źródliska

Na poranny spacer można wybrać się do parku Źródliska, położonego w obrębie ul. Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego. Założony w 1840 r., wraz ze Źródliskami II, tworzył jeden kompleks parkowy nazywany Ogrodem Spacerowym lub Ogrodem Angielskim. Do roku 1875 pozostawał jedynym parkiem miejskim! Spacer w tym miejscu to czysta przyjemność – ozdabiają go altany, malownicze alejki oraz wiekowe dęby, pomniki przyrody. Jeśli zapragniemy chwilę odpocząć i wstąpić na kubek gorącej kawy lub herbaty, tuż obok parku, na piętrze Palmiarni, znajduje się kawiarnia, czynna w tygodniu od godziny 12:00, a w weekendy już od 10:00. W menu poza ciepłymi napojami znajdziemy słone i słodkie przekąski, sałatki, desery i koktajle. 

Egzotyczne rośliny w łódzkiej Palmiarni w parku Źródliska

Skoro wstąpiliśmy na małe co nieco do Palmiarni (al. Piłsudskiego 61), warto zostać na dłużej i zwiedzić jedyne takie miejsce w województwie. Najstarsze egzotyczne rośliny sięgają pamięcią czasów fabrykantów i liczą ponad 150 lat! Wśród ponad 4 000 okazów znajdziemy, poza palmami, storczyki, bromelie, begonie, paprocie czy krotony. Wystawa została podzielona na trzy pawilony – śródziemnomorski, tropikalny oraz kolekcję kaktusów. Palmiarnia zaprasza od wtorku do piątku w godzinach 11:00–18:00, w sobotę i w niedzielę oraz dni świąteczne w godzinach 10:00–18:00. Kasy biletowe czynne są do godziny 17:30. 

Smaki z całego świata w Monopolis

Niedaleko parku i Palmiarni czeka na nas Monopolis (ul.Kopcińskiego 62), gdzie spróbujemy smaków całego świata, od kuchni włoskiej po japońską. W pasażu nie zabrakło też kawiarni i piekarni, jeśli potrzebujemy tylko drobnej przekąski. Samo miejsce jest równie ciekawe – mieści się w zrewitalizowanym kompleksie fabrycznym Monopolu Wódczanego, trzecim co do wielkości po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Historię poznamy lepiej dzięki wystawie pt. „Monopol. Alchemia Produkcji”, działającej od 24 maja 2021r., poświęconej działalności i pracownikom zakładu. Wyjątkowo oryginalnym fragmentem wystawy jest biuro urządzone i według standardów obowiązujących w Polmosie w latach świetności. Wystawa liczy ponad 200 eksponatów i dostępna jest bezpłatnie dla każdego gościa Monopolis.

Kompleks Monopolis mieści się w dawnej siedzibie Monopolu Wódczanego

Co robić wieczorem w Łodzi?

Przed snem warto zadbać o relaks. Nasza propozycja to czas przy tężni. W Łodzi działa kilkanaście takich obiektów w parkach i na osiedlach. Tężnie zrobione są z gałązek tarniny, po których spływa solanka, dzięki warunkom atmosferycznym wytwarza się wokół nich zdrowotna mgiełka solankowa. Ten wyjątkowy mikroklimat sprzyja zdrowiu! Gdzie ich szukać? Znajdziemy je m.in. w parku Podolskim, w parku Źródła Olechówki, w parku Widzewska Górka, w pasażu Abramowskiego, przy Czajkowskiego 14 oraz przy szkole podstawowej między ulicą Balonową 1 a MOSiR-em.

Tężnia solankowa w parku Podolskim jest miejscem spotkań towarzyskich okolicznych mieszkańców

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt