Szukasz pomysłu na aktywną niedzielę? Sprawdź nasz przewodnik!

Wizyta w palmiarni, jogging w parku Źródliska czy relaks przy tężni solankowej to tylko kilka pomysłów na aktywne spędzanie czasu, nawet po wakacyjnych miesiącach. Podpowiadamy, jak zaplanować swój dzień, by spędzić go wśród miejskiej zieleni.

Powitaj dzień w parku Źródliska

Na poranny spacer można wybrać się do parku Źródliska, położonego w obrębie ul. Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego. Założony w 1840 r., wraz ze Źródliskami II, tworzył jeden kompleks parkowy nazywany Ogrodem Spacerowym lub Ogrodem Angielskim. Do roku 1875 pozostawał jedynym parkiem miejskim! Spacer w tym miejscu to czysta przyjemność – ozdabiają go altany, malownicze alejki oraz wiekowe dęby, pomniki przyrody. Jeśli zapragniemy chwilę odpocząć i wstąpić na kubek gorącej kawy lub herbaty, tuż obok parku, na piętrze Palmiarni, znajduje się kawiarnia, czynna w tygodniu od godziny 12:00, a w weekendy już od 10:00. W menu poza ciepłymi napojami znajdziemy słone i słodkie przekąski, sałatki, desery i koktajle. 

Egzotyczne rośliny w łódzkiej Palmiarni w parku Źródliska

Skoro wstąpiliśmy na małe co nieco do Palmiarni (al. Piłsudskiego 61), warto zostać na dłużej i zwiedzić jedyne takie miejsce w województwie. Najstarsze egzotyczne rośliny sięgają pamięcią czasów fabrykantów i liczą ponad 150 lat! Wśród ponad 4 000 okazów znajdziemy, poza palmami, storczyki, bromelie, begonie, paprocie czy krotony. Wystawa została podzielona na trzy pawilony – śródziemnomorski, tropikalny oraz kolekcję kaktusów. Palmiarnia zaprasza od wtorku do piątku w godzinach 11:00–18:00, w sobotę i w niedzielę oraz dni świąteczne w godzinach 10:00–18:00. Kasy biletowe czynne są do godziny 17:30. 

Smaki z całego świata w Monopolis

Niedaleko parku i Palmiarni czeka na nas Monopolis (ul.Kopcińskiego 62), gdzie spróbujemy smaków całego świata, od kuchni włoskiej po japońską. W pasażu nie zabrakło też kawiarni i piekarni, jeśli potrzebujemy tylko drobnej przekąski. Samo miejsce jest równie ciekawe – mieści się w zrewitalizowanym kompleksie fabrycznym Monopolu Wódczanego, trzecim co do wielkości po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Historię poznamy lepiej dzięki wystawie pt. „Monopol. Alchemia Produkcji”, działającej od 24 maja 2021r., poświęconej działalności i pracownikom zakładu. Wyjątkowo oryginalnym fragmentem wystawy jest biuro urządzone i według standardów obowiązujących w Polmosie w latach świetności. Wystawa liczy ponad 200 eksponatów i dostępna jest bezpłatnie dla każdego gościa Monopolis.

Kompleks Monopolis mieści się w dawnej siedzibie Monopolu Wódczanego

Co robić wieczorem w Łodzi?

Przed snem warto zadbać o relaks. Nasza propozycja to czas przy tężni. W Łodzi działa kilkanaście takich obiektów w parkach i na osiedlach. Tężnie zrobione są z gałązek tarniny, po których spływa solanka, dzięki warunkom atmosferycznym wytwarza się wokół nich zdrowotna mgiełka solankowa. Ten wyjątkowy mikroklimat sprzyja zdrowiu! Gdzie ich szukać? Znajdziemy je m.in. w parku Podolskim, w parku Źródła Olechówki, w parku Widzewska Górka, w pasażu Abramowskiego, przy Czajkowskiego 14 oraz przy szkole podstawowej między ulicą Balonową 1 a MOSiR-em.

Tężnia solankowa w parku Podolskim jest miejscem spotkań towarzyskich okolicznych mieszkańców

Zobacz także

Polecane aktualności

Odkrywaj zakamarki miasta -  fot. Piotr Pośpieszyński

Startuje Festiwal Eksploracji Miejskiej. Nieznanymi szlakami po Łodzi

(pj) / ŁÓDŹ.PL

15 wydarzeń, a wśród nich prelekcje, spacery, spotkania ze społecznikami miejskimi, przewodnikami... więcej

Kino „Luna" -  fot. archiwum

Kartka z kalendarza. Ostatni seans filmowy w kinie „Luna"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kino „Luna" przyciągało tłumy widzów nie tylko najnowszymi projekcjami filmowymi, ale również... więcej

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Jest kolejna pula szczepionek

rd / ŁÓDŹ.PL

Dziś (27 września) ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia dla łodzian 65 plus w Miejskim Centrum... więcej

Orientarium w Łodzi. W akwariach pływają pierwsze rekiny [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

W Orientarium w Łodzi pojawiły się pierwsze rekiny. W głównym zbiorniku pływają również płaszczki.... więcej

Kamienica przy ul. Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Remont kamienicy przy Mielczarskiego. Jak się zmieni? [WIDEO]

rd / ŁÓDŹ.PL

Wystartował generalny remont w kamienicy przy ulicy Mielczarskiego 3. Powstaną w niej rodzinna... więcej

Kontakt