Tunel średnicowy pod Łodzią. Stawiają ściany podziemnego dworca Łódź Śródmieście

Na przystanku Łódź Śródmieście rozpoczęła się budowa ścian szczelinowych – to korpus przyszłego dworca. Przekładane są też podziemne instalacje. Kiedy pojedziemy podziemnymi pociągami tunelem średnicowym pod Łodzią?

fot. Stefan Brajter
Budowa ścian szczelinowych przyszłego dworca Łódź Śródmieście
15 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

Między ul. Wólczańską i Zachodnią, na skrzyżowaniu z ul. Zieloną, powstaje nowy podziemny przystanek kolejowy. Na najniższym poziomie, 23 m poniżej ulicy, będzie miał swoje perony na trasie tunelu średnicowego. Wyżej znajdzie się poziom zaplecza technicznego, a na -1 będzie antresola handlowo-usługowa. Do podziemnego dworca dostaniemy się jednym z trzech wejść: od ul. Piotrkowskiej, Zachodniej lub Wólczańskiej.

Harmonogram prac

W rejon przystanku Łódź Śródmieście maszyna TBM przewierci się jesienią. Przejdzie przez ścianę zachodnią oraz wschodnią i „powędruje” dalej w stronę komory demontażowej przy Łodzi Fabrycznej. Zakończenie głównych prac na Śródmieściu zaplanowano na połowę 2023 r.

Na czas prac wprowadzono tymczasową organizację ruchu, wzmocniono też konstrukcję okolicznych budynków. Na terenie dawnej Wielkiej Synagogi, której fundamenty odsłonięto przy skrzyżowaniu ul. Zielonej z al. Kościuszki, pracują archeolodzy.

Przed nami etap prac, który wymusi zamknięcie dla ruchu samochodowego ul. Zachodniej, bo prace obejmą skrzyżowanie tej ulicy z ul. Zieloną. Zachowany zostanie ruch tramwajów z północy na południe. Rozpoczęcie tego etapu zaplanowane jest na drugą połowę roku, w tej chwili mówi się o październiku.

Trzy nowe przystanki PKP

Łódź Śródmieście to jeden z trzech przystanków, które powstają na trasie tunelu. Równocześnie powstają dworce Polesie i Koziny. Przystanek Łódź Polesie budowany jest przy zbiegu ulic Ogrodowej i Karskiego. Podobnie jak ten w centrum będzie miał trzy podziemne kondygnacje. Na przystanku wykonano ściany szczelinowe sięgające 30 m głębokości oraz dwa stropy, górny i strop oddzielający poziom -1 od poziomu -2.

Na przystanku Łódź Koziny u zbiegu al. Włókniarzy i ul. Drewnowskiej budowane są ściany szczelinowe zewnętrznej konstrukcji rozpoczęła się także budowa płyty stropowej.

Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód–zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska oraz na osi północ–południe, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec. Prace budowlane zakończą się w 2023 r. Kolejny rok potrwa wyposażanie tuneli w konieczne systemy oraz testy wszystkich urządzeń.

Tunel będzie dostępny dla ruchu pasażerskiego od rozkładu jazdy 2024/2025.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt