Zwiedzaj razem z dzieckiem. 4 pomysły na wycieczki wokół Łodzi

Wakacje powoli dobiegają końca, wciąż jednak możemy cieszyć się ładną pogodą i wykorzystać ją do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Oto nasze propozycje jednodniowych wycieczek w okolice Łodzi.

fot. mat. pras., Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, LODZ.PL
Wokół Łodzi jest wiele miejsc, do których można wybrać się na jednodniową wycieczkę
4 zdjęcia
fot. mat. pras., Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, LODZ.PL
Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
fot. Wikipedia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Wokół Uniejowa

Dla miłośników kąpieli atrakcją będą termy w Uniejowie. Wewnątrz na najmłodszych czeka statek piracki ze ścianką wspinaczkową, armatką wodną i prowadzącą prosto do basenu zjeżdżalnią. Na zewnątrz zaś maluchy mogą się pluskać w brodziku z bajkowym zamkiem lub spędzić czas na wodnym placu zabaw. Dobrą zabawę gwarantują też zewnętrzne zjeżdżalnie (najdłuższa ma aż 58 m!) oraz znajdujące się tuż obok term kręgielnia i park linowy. 

Po wymagających mnóstwa energii zabawach warto odpocząć w pobliskim parku Zamkowym. Nazwa jest nieprzypadkowa, bowiem wśród bujnej parkowej roślinności znajduje się Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Z jego wieży można podziwiać panoramę miasta, a to dzieciaki uwielbiają!

Interesującą ofertę na rodzinną wycieczkę znajdziemy także w bliskim sąsiedztwie Uniejowa. W Borysewie czeka na nas ZOO Safari, które słynie z białych lwów i tygrysów bengalskich, a w Poddębicach – Ogród Zmysłów, zaprojektowany tak, by poznając otoczenie skupić się na jednym z nich.

Lekcja historii w okolicach Łowicza

Skanseny i muzea to świetny sposób na zarażenie dzieci pasją do historii. Niebieskie domki, starą szkołę, kościół i wiatrak możemy zobaczyć z bliska w Skansenie Ziemi Łowickiej w Maurzycach. Podczas spaceru przekonamy się, jak wyglądała regionalna wieś ponad 100 lat temu. Wewnątrz budynków obejrzymy natomiast wyjątkowe eksponaty ze słynnymi łowickimi wycinankami na czele. 

Z polskiej wsi możemy się przenieść prosto do pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Na zwiedzających czekają tu bogate pałacowe wnętrza, imponujący ogród w stylu francuskim oraz oranżerie, stajnia, wozownia, domki oficjalistów dworskich, Pawilon Myśliwski i budynek Manufaktury. Nieopodal, w Arkadii, znajduje się zaś park romantyczny Heleny Radziwiłłowej, z ruinami, które nadają mu wyjątkowy, nostalgiczny klimat.

Tomaszowska Okrąglica

Nazwa Okrąglica nawiązuje do malowniczych zakoli na rzece Pilicy i odnosi się do trzech atrakcji turystycznych Tomaszowa Mazowieckiego. Zacznijmy od Skansenu Rzeki Pilicy, czyli pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconego rzece i jej najbliższemu otoczeniu. Najciekawsze eksponaty to stary młyn z pełnym wyposażeniem, militaria (w większości wydobyte z rzeki) oraz budynek poczekalni kolejowej z końca XIX w.

Naprzeciwko skansenu znajduje się rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Niezwykły niebiesko-zielony kolor wody w basenach źródliskowych oraz pulsujące piaskowe gejzery na pewno spodobają się najmłodszym i będą dla nich ciekawą lekcją przyrody.

Ostatnia z atrakcji to Groty Nagórzyckie. W wyrobiskach po dawnej kopalni piasku utworzono trasę turystyczną o długości 160 m. Podczas spaceru podziemnym korytarzem wysłuchamy lokalnych legend, które opowie nam przewodnik.

Kolejka i arboretum w Rogowie

Zarówno młodszym, jak i nieco starszym miłośnikom pociągów z pewnością spodoba się przejażdżka kolejką wąskotorową. Linia na trasie Rogów – Rawa – Biała ma już 107 lat i na stałe wpisała się w lokalny krajobraz. Przy okazji możemy obejrzeć zabytkowy tabor: lokomotywy, parowozy, pług śnieżny, ambulans czy wciąż działającą drezynę.  

Ok. 1,5 km od stacji Rogów mieści się arboretum – jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Na jego terenie znajdziemy m.in. kolekcje roślin ozdobnych, staw pełen grzybieni, ogród ginących roślin świata i alpinarium, w którym odtwarzane jest wysokogórskie środowisko naturalne.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt