10 faktów z życia Juliana Tuwima

Wybitny poeta, tłumacz, autor wielu tekstów piosenek i operetek, ale przede wszystkim łodzianin - Julian Tuwim obchodziłby dziś 128. urodziny! Z tej okazji prezentujemy dziesięć faktów z jego życia.

Czy wiecie, że:

  • Poeta do zdjęć pozował głównie prawym profilem - wszystko przez myszkę, którą nosił na lewym policzku. Tuwim, rzecz jasna, za swoim znamieniem nie przepadał i uznawał ją za skazę - jednak w listach do swojej siostry przyznawał, że gdyby nie ona i poczucie niskiej wartości, być może nigdy nie miałby motywacji do tego, by stać się wybitnym poetą.
  • Tuwim angażował się także w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, pracując w Biurze Prasowym marszałka Piłsudskiego. nie obyło się jednak bez kontrowersji - w 1929 opublikował wiersz pt. "Do prostego człowieka", który został uznany za nawoływanie do dezercji. Wiersz wywołał ogólnopolski skandal, który doprowadził do tego, że poetą zainteresowała się prokuratura!
  • Poeta lubił żonglować pseudonimami, pod którymi publikował swoje prace. Wśród czterdziestu aliasów najbardziej znane to: Tuvim, Schyzio Frenik, Pikador, Pekinski, Mulek Róż, Korek i Amorek, Teofil, Madam Ickiewicz, Stary małpiarz, Fra Filippo Sconoppi, Harryman, Ikacy Ikacewicz początkujący, Prof. Baltazar Dziwack czy Profesor Ptaszek.
  • W trakcie II wojny światowej Niemcy tworzyli listy proskrypcyjne, która zawierała pozycje uznawane za szkodliwe dla nazistowskiej indoktrynacji - na owe trafiła cała tuwimowska twórczość.
  • Julian Tuwim był także wprawnym tłumaczem. W tej roli zadebiutował, przekładając na język esperanto wiersz Leopolda Staffa - w późniejszym okresie tłumaczył głównie wiersze Juliusza Słowackiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Artura Rimbauda.
  • Lecznica dla zwierząt "Pod Koniem" to najstarsza tego typu placówka w Łodzi, otwarta w 1891 roku. A co ma wspólnego z Tuwimem? Poeta był oczarowany budynkiem i rzeźbą konia, stojącą na nim - w dodatku na tyle, że poświęcił mu kilka zdań w "Kwiatach Polskich"...
  • ... i z owych pochodzi także określenie "Kominogród", którym pieszczotliwie nazywał swoje ukochanie miasto!
  • Tuwimowie wojnę spędzili na emigracji. Po powrocie do Polski w 1946 roku adoptowali córkę Ewę, która w 2006 roku założyła fundację ich imienia. Celem instytucji jest udzielanie pomocy niepełnosprawnym i nieuleczalnie chorym dzieciom i młodzieży, a także sprawowanie opieki nad dorobkiem artystycznym poety i jego siostry.
  • Poeta zmarł w 1953 roku w Zakopanem na zawał serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb był bardzo uroczysty, mowę wygłosił minister kultury i sztuki Włodzimierz Sokorski. Poecie pośmiertnie nadano Order Polonia Restituta z Wstęgą.
  • Prawdopodobnie pierwszymi z dzieł Juliana Tuwima, z jakimi się spotykamy w życiu, są wiersze dla dzieci, jak m.in. "Lokomotywa". Tuwim był jednak również autorem tekstów piosenek, wodewilli czy operetek, ale też dał się poznać jak człowiek doskonale operujący sarkazmem, niebojący się krytyki i piszący dokładnie to, co uważa. Jednym z przykładów tego jest wiersz "Całujcie Wy mnie wszyscy w dupę!", w którym autor "uprasza liczne zastępy bliźnich", aby czynili powyższe - na tyle charakterystyczny, że powstała rzeźba "Dupa Tuwima" (na zdjęciu) autorstwa grupy artystycznej B.I.E.D.A., inspirowana nim, a którą można podziwiać w podwórku przy ul. Legionów 2.

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Kontakt