100 europejskich miast z ekologicznym wsparciem. Wśród nich Łódź

Miasta zajmują 4 procent powierzchni Unii Europejskiej, ale mieszka w nich aż 75 procent obywateli. Dlatego tak ważne jest włączenie ich do walki o klimat.

fot. ŁÓDŹ.PL
Łódź dostanie unijne wsparcie w działaniach na rzecz ochrony środowiska

Łódź znalazła się w gronie 100 europejskich miast, które dostaną unijne wsparcie w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Fundusze wydamy na poprawę jakości powietrza, ekologiczny i bezpieczny transport oraz na działania związane z ochroną przyrody oraz zwiększaniem terenów zieleni w mieście.

Podobne wsparcie dostanie w sumie 100 unijnych miast, które zostały wybrane do programu Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta. Neutralność klimatyczna to przede wszystkim ograniczenie produkcji dwutlenku węgla do takiego stopnia, aby nie miał on negatywnego wpływu na środowisko. A jeśli nie możemy go odpowiednio ograniczyć, to należy wprowadzić rozwiązania, które CO2 pochłaniają.

- Chcemy zapewnić mieszkańcom życie w bardziej zrównoważonej przestrzeni z czystszym powietrzem, bezpieczniejszym transportem czy mniejszym zatłoczeniem i hałasem. W osiąganiu neutralności klimatycznej niezbędne są: likwidacja nieekologicznych źródeł ciepła, poprawa efektywności energetycznej budynków, rozwój ekologicznego transportu miejskiego, zwiększanie powierzchni terenów biologicznie czynnych, czy wprowadzanie błękitno-zielonych rozwiązań - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Planem, który ma doprowadzić Łódź do neutralności w roku 2030 lub 2050, będzie kontrakt klimatyczny. To zestawienie działań i inwestycji, które zobowiążemy się zrealizować we współpracy z mieszkańcami i Komisją Europejską. 

Komisja niebawem ogłosi konkursy na wsparcie działań ekologicznych w miastach. Dzięki funduszom będzie można sfinansować m.in.: zrównoważony transport miejski czy tworzenie zeroemisyjnych osiedli.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt