32. rocznica papieskiej pielgrzymki

13 czerwca 2019 r. mijają 32 lat od pamiętnej wizyty Ojca Świętego, Jana Pawła II w Łodzi. Jak co roku, łodzianie wspominali to wydarzenie w miejscach związanych z pobytem papieża w naszym mieście.

Rocznica papieskiej pielgrzymki  -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Rocznica papieskiej pielgrzymki , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

O godz. 10 łodzianie spotkali się przy ul. Piotrkowskiej 104 przed tablicą upamiętniającą przyjęcie przez Jana Pawła II Honorowego Obywatelstwa. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski, a Archidiecezję Łódzką reprezentował biskup Ireneusz Pękalski. Obecne były również delegacje łódzkich szkół.

- Radosne spotkanie z Ojcem Świętym przeżyli łodzianie 13 czerwca 1987 roku. Od tamtego dnia minęły równo 32 lata, a 16 lat od momentu przyjęcia przez Jana Pawła II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi - mówiła prezydent Hanna Zdanowska, dodając: - Dzisiejszy moment jest szczególny, bo w tym roku przypada również 40. rocznica pierwszej, jakże ważnej pielgrzymki Papieża-Polaka do Ojczyzny, która odmieniła jej oblicze. Święty Jan Paweł II, gdziekolwiek był, niósł słowa pojednania, nawoływał do pokoju i wskazywał etyczne wzorce.

Spotkaniu towarzyszyła orkiestra MPK, która wykonała m.in. "Barkę" ulubioną pieśń Karola Wojtyły. Uczestnicy wysłuchali również fragmentu słów papieskich, skierowanych do łodzian w maju 2003 roku na audiencji generalnej, podczas której łódzka delegacja wręczyła Ojcu Świętemu dokument potwierdzający nadanie honorowego obywatelstwa wraz z symbolicznym kluczem do miasta. Na koniec uroczystości przed tablicą spoczęły kwiaty.

W południe w czterech łódzkich parafiach odprawiono msze święte w intencji Ojca Świętego. Następnie uczestnicy przeszli w miejsca związane z osobą Jana Pawła II - m.in. pod pomnik przy Archikatedrze Łódzkiej oraz w miejsca, które odwiedził papież podczas pielgrzymki 30 lat temu. Kwiaty złożono na lotnisku, przy tablicy na ul. Tymienieckiego 25 (przeniesionej z dawnych zakładów "Uniontex") oraz przy tablicy na ul. Pabianickiej 184/186 (dawne zakłady ALBA).

Polecane aktualności

W Senacie RP po przyjeciu uchwału o Roku Jana Kowalewskiego -  Andrzej Janecki

Pamiętamy o Janie Kowalewskim

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Warsztaty kryptograficzne, specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi oraz wystawa plakatów z czasów wojny... więcej

Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach samotnej matki - oto jaki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio -  mat. arch. UMŁ

Taki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach... więcej

Europejski Dzień Seniora w Aquaparku FALA -  mat. arch. UMŁ

Europejski Dzień Seniora w Aquaparku FALA

Informacja prasowa

Dzień seniora na FALI obchodzimy 21 października (poniedziałek). Z tej okazji przygotowano dla... więcej

Ulica Piotrkowska gra dla łódzkich domów dziecka -  fot. z arch. UMŁ

Ulica Piotrkowska gra dla łódzkich domów dziecka. Wielki finał zbiórki

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Z inicjatywy przedsiębiorców z ul. Piotrkowskiej do zbiórkowego Komitetu Społecznego przekazanych... więcej

 -  Andrzej Janecki UMŁ

Mamy Rok Jana Kowalewskiego

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Senat RP podjął uchwalę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego. W ten sposób... więcej

Kontakt