4 dni z Francją na talerzu, czyli Goût de France po łódzku

Podczas organizowanej pod auspicjami ambasady Francji imprezy łódzkie restauracje będą promować zdrową kuchnię "a la française" - z mniejszą ilością tłuszczu, cukru i soli, i szanującą środowisko naturalne.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
4 dni z Francją na talerzu, czyli Goût de France po łódzku
4 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Goût de France organizowane jest na całym świecie zawsze pierwszego dnia wiosny. W tym roku wyjątkowo potrwa przez cztery dni. Partnerem wydarzenia w 2019 roku jest region Prowansji i tegoroczna edycja będzie poświęcona kuchni prowansalskiej, którą charakteryzują potrawy pełne słońca, zapachu lawendy i miodu.. Od pięciu lat organizatorem Goût de France w Polsce jest Ambasada Francji. Zawsze cieszy się ono sporym zainteresowaniem mieszkańców regionu i bywalców łódzkich restauracji. W Łodzi projekt koordynuje: Magdalena Fohue, Dyrektor Generalny hotelu Novotel Łódź Centrum oraz Alicja Bień, Konsul Honorowy Francji w Łodzi.

Wydarzenie promuje przede wszystkim to, co w kuchni francuskiej najlepsze, czyli wspólne celebrowanie posiłku. Jednak sama idea jest też okazją do zaproponowania łódzkim smakoszom efektownego i wyjątkowego doświadczenia kulinarnego. Restauracje, które biorą udział w wydarzeniu, zostały zakwalifikowane przez międzynarodowe jury na podstawie zaproponowanego przez szefów kuchni pięciodaniowego autorskiego menu: przystawki, dania głównego, deski serów, deseru oraz wina i innych alkoholi.

Goût de France to nie tylko rozkosze podniebienia, ale także świadomośc ekologiczna. Organizatorzy chcą zwrócić w tym roku uwagę na wagę zrównoważonego rozwoju w postaci odpowiedzialnej gastronomii i zaangażowania się szefów kuchni w działalność proekologiczną, w szczególności poprzez ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych. W projekcie weźmie udział fundacja „No More Plastic” reprezentowana przez Alexandra Cousteau.

- Łodzianie lubią dobrze zjeść. A dzięki najsilniejszej na świecie reprezentacji w projekcie  Goût de France, w Łodzi przez te 4 dni będzie można zjeść wyjątkowo dobrze, bardzo wykwintnie i zarazem ekologicznie. Cieszy mnie, że łódzkie restauracje będą promować zdrową kuchnię „a la française” z mniejszą ilością tłuszczu, soli i cukru, i cieszy mnie zaangażowania organizatorów w działalność proekologiczną i promowanie walki z opakowaniami plastikowymi. To temat od zawsze szczególnie mi bliski – powiedział wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski.

Ubiegłoroczna edycja Goût de/Good France, w której motywem przewodnim były francuskie wina i alkohole, spotkała się z dużym odzewem. Na całym świecie wzięło w niej udział ponad 3 500 restauracji, w tym 130 z Polski, a 9 z Łodzi. Polska była drugim po Francji najliczniej reprezentowanym na świecie krajem pod względem restauracji uczestniczących w tym projekcie.

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2019 roku, 11 łódzkich restauracji, które wezmą udział w Goût de France/Good France, zaproponuje swoim gościom prawdziwą francuską ucztę. W ramach projektu zaplanowano także w hotelu Novotel wieczór z kuchnią francuską. Na spotkanie zapraszają Magdalena Fohue, Dyrektor Generalny hotelu Novotel Łódź Centrum oraz Alicja Bień, Konsul Honorowy Francji w Łodzi. W programie: francuskie menu, najlepsza selekcja win, muzyka na żywo, konkurs z nagrodami i wystawa. 

Lista restauracji z Łodzi biorących udział w  Goût de/Good France 2019

Anatewka
Affogato
Cesky Film
Farina Bianco
Fatamorgana
Lokal
Novo Square Lounge Bar
Piotrkowska Klub 97
Quale Restaurant
Restauracja Stary Rynek 2
Stare Kino by Antoine Lopez

Lista polskich restauracji uczestniczących wraz z interaktywną mapą wydarzenia na świecie dostępne są pod linkiem:  https://pl.ambafrance.org/Lista-restauracji-bioracych-udzial-w-5-edycji-Gout-de-France-Good-France.

Przykładowe menu zaproponowane przez szefów kuchni łódzkich restauracji

Anatewka

Przystawka: Pistou / Pasztet luksusowy z kurzych wątróbek

Danie główne: Pulpety ze szczupaka / Jagnię w ziołach, czosnku oraz lawendą

Deska serów: Selekcja dwóch serów prowansalskich w Łódzkim wydaniu

Deser: Lavendar muffins / Chocolate cake with praline

Affogato

Przystawka: Grilowany filet z Makreli / ratatouille / bazylia.

Danie główne: Comber jagnięcy serwowany rose / pierożki faszerowane kozim serem i ziołami / salsefia konfitowana w palonym maśle, miodzie i tymianku.

Deska serów: Espuma z sera brie z truflą i domową chałką.

Deser: cheesecake au fromage du chevre / crumble amande et sel de mere / sorbet peche et miel / lavende frais (współpraca z la pâtisserie Maison A.S).

Farina Bianco

Przystawka: Zupa Bouillabaise z łososiem, krewetką, kalmarem, ośmiorniczką, mulami i imbirem.

Danie główne: Gicz jagnięca 400 g z pieca, sos demi-glace, purée z pieczonych ziemniaków i młode warzywa.

Deska serów: Deska francuskich serów z orzechami, gruszką, winogronem i miodem balsamicznym.

Deser: Płonący crème brûlée.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt