400 wydarzeń na urodziny Łodzi. Sprawdź, co będzie się działo

Ponad 400 atrakcji: spacerów, oprowadzań, warsztatów, projektów artystycznych, zajęć sportowych czeka na łodzian z okazji 595 Urodzin Łodzi. Jak co roku będą wśród nich miejsca nieznane i na co dzień niedostępne dla zwiedzających, a także tereny powstających inwestycji.

Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie podziemnego kanału rzeki Łódzki -  mat. ZWIK
Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie podziemnego kanału rzeki Łódzki , mat. ZWIK

Duże zaciekawienie wzbudzi z pewnością oprowadzanie z przewodnikiem po terenach budowanych, remontowanych i rewitalizowanych obiektów. Łodzianie zobaczą z bliska m.in. teren małej hali lekkoatletycznej przy al. Unii, poznają w szczegółach etapy realizacji Orientarium, a także tajemniczego Lapidarium, które w przyszłości eksponować będzie osobliwości łódzkich detali architektoniczne. Ciekawostką będzie oprowadzanie po Wi-Mie ("Widzewskiej Manufakturze") czy spacer przyszłym woonerfem wzdłuż ulicy Abramowskiego.

Po raz pierwszy podwoje otworzy Wigencja, dawna fabryka przy ul. Sienkiewicza, przyszła siedziba teatru "Pinokio". Tu na łodzianie czekać będą spacery, po nie prezentowanym dotąd obiekcie, warsztaty dla dzieci i performance artystów "Pinokia".

Łodzianie wejdą też po raz pierwszy do rewitalizowanego pałacu Steinertów przy Piotrkowskiej 272. Będzie to finał wycieczki "szlakami łódzkich pałaców", prawdziwej wyprawy przez dzieje łódzkich fabrykantów, właścicieli niezwykłych posesji.

W przygotowanie urodzin Łodzi włączyli się też łódzcy inwestorzy, którzy zaproponowali kilka atrakcji. Na przykład firma Skanska, zorganizuje oprowadzanie po terenie Bramy Miasta, wielkiej inwestycji w Nowym Centrum Łodzi. Wezmą w nim udział finaliści konkursu, który już wkrótce wystartuje na profilu Łodzi na Facebooku.

Łódź będzie można zwiedzać nie tylko na tle dźwigów i pnących w górę inwestycji, ale również pod ziemią. Nietypowe wycieczki przygotował Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Łodzianie wybiorą się na spacer doliną rzeki Łódki w północnej części miasta. Na finał spaceru zaplanowano zwiedzanie biegnącego pod parkiem Staromiejskim kanału rzeki. - Kryty, betonowy kanał rzeki Łódki zbudowany został w 1917 roku w miejscu, gdzie był staw Grobelny. Tam zaczęła się historia średniowiecznej i przemysłowej Łodzi. Na grobli stał młyn, zamieniony w folusz. To najbardziej "filmowy" kanał w Polsce, realizowano w nim kilka filmów, m.in. "W ciemności" Agnieszki Holland - zachęca Miłosz Wika, rzecznik ZWiK, dodając: - Zapisy na spacer, połączony ze zwiedzaniem kanału wystartują 16 lipca.

W urodzinowy weekend 27-29 lipca atrakcje organizować będą wszystkie łódzkie instytucje kultury, sportu, miejskie spółki, uczelnie wyższe i wiele podmiotów niepublicznych. Wszystkie oferty są dostępne na stronie Urodziny Łodzi 2018.

Polecane aktualności

Łódź pamięta. Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów -  mat. UMŁ

Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Główne uroczystości rozpoczną się 29 sierpnia 2019 r. o godz. 11:00 na cmentarzu żydowskim w Łodzi i... więcej

Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Zapraszamy na Łódzkie Regionalne Targi Pracy 2019

Informacja prasowa

Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i Miejską Areną Kultury i Sportu już po... więcej

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki

Informacja prasowa

Wysoki dźwig pojawił się na ul. Gdańskiej. W ciągu 4 dni wymieniony zostanie więźba dachowa budynku. więcej

Rosanna Gamson poprowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019  -  fot. Małgorzata Loeffler

Rosanna Gamson w Łodzi. Prowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Nazywana artystycznym naukowcem i jednym z najciekawiej, najkonsekwentniej i najbardziej... więcej

Komisja Budżetu Obywatelskiego zakończyła oceniać wnioski zgłoszone przez łodzian do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- Odbyło się 9 wakacyjnych posiedzeń komisji, na których rozpatrzyliśmy ponad 1430 wniosków... więcej

Kontakt