Łódzka Spółka Infrastrukturalna włącza się do rewitalizacji centrum. Na celowniku trzy kamienice

Miasto zamierza przekazać Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej dwie gminne nieruchomości, które ma zrewitalizować na wzór kamienicy przy ul. Zielonej 6. Chodzi łącznie o trzy adresy: ul. Wólczańską 19 oraz zespół dwóch budynków przy ul. Piotrkowskiej 54 i ul. Narutowicza

wiz. ŁSI
ŁSI wspiera program rewitalizacji
3 zdjęcia
wiz. ŁSI
wiz. ŁSI
wiz. ŁSI
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

ŁSI ma gotowy plan odnowy budynków

Zdewastowane zabudowania przy ul. Wólczańskiej 19 ma zastąpić kameralny biurowiec o powierzchni ok. 1000 mkw., który powstanie po gruntownej przebudowie istniejących obiektów. Na parterze miałby mieć lokal gastronomiczny i pomieszczenia do działalności handlowej, wyższe kondygnacje zajmą przestrzenie biurowe. Całość ma być utrzymana w stylistyce sąsiedniej „Szuflandii”, a więc wyremontowanego budynku przy ul. Wólczańskiej 17, w którym ŁSI ma swoją siedzibę (potoczną nazwę zawdzięcza temu, że w jego wnętrzu kręcono sceny do filmu „Kingsajz”). Spółka zamierza oddać biurowiec do użytku mniej więcej w tym samym terminie, w jakim gotowy ma być przystanek kolejowy Łódź–Środmieście powstający po sąsiedzku na trasie tunelu średnicowego (u zbiegu al. Kościuszki z ul. Zieloną), a więc ok. 2025 r.

Remonty przy ul. Piotrkowskiej 54 i ul. Narutowicza 1

Zespół należących kiedyś do Franciszka Fischera budynków przy ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1 to bliższa perspektywa. Pilnego remontu konserwatorskiego wymaga tam przede wszystkim wybudowany w 1889 r. gmach przy ul. Narutowicza 1, niezwykle cenny z uwagi na liczne zdobienia. Choć zwana kiedyś pałacem ruina straszy wyglądem od lat, wewnątrz zachowało się wiele cennych detali: witraże, sztukaterie, polichromie, ozdoby na klatkach schodowych. 

Dom przy ul. Piotrkowskiej 54 wymaga zaś dokończenia remontu, który rozpoczął się w nim jeszcze w ramach programu Mia100 Kamienic. Choć z zewnątrz prezentuje się nieźle, w środku nadal wiele jest do zrobienia.

– Zamierzamy też zmienić jego funkcjonalność – z mieszkaniowej na biurowo-usługową. Z doświadczeń wyniesionych z remontu kamienicy przy ul. Zielonej 6 wynika, że w tej części Śródmieścia bardzo brakuje przestrzeni biurowych o średnim metrażu. Dlatego chcemy tam wprowadzić nowy podział pomieszczeń, atrakcyjny dla ewentualnych najemców biurowych – mówi Mariusz Łysio z ŁSI. – Na parterze będą też lokale usługowe, handlowe, miejsce dla gastronomii.

O ile przekazanie obu nieruchomości ŁSI zaaprobuje Rada Miejska (głosowanie na sesji 16 marca), po sporządzeniu projektu i znalezieniu wykonawcy inwestycji, prace w budynkach przy ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1 mogłyby rozpocząć się na przełomie 2022 i 2023 r.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt