Od grudnia segregowanie śmieci będzie obowiązkowe dla wszystkich

Od 1 grudnia łodzianie będą obowiązkowo segregować odpady na 5 frakcji: papier, szkło, plastik i metal, bio oraz resztkowe, czyli pozostałe po segregacji. Ta rewolucja to efekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzonej przez rząd PiS, a rosnące koszty zagospodarowania odpadów wymuszają na samorządach wprowadzanie nowych stawek opłat. W Łodzi od 1 grudnia będzie to 24 zł od osoby.

fot. CC 3.0
Od grudnia segregowanie śmieci będzie obowiązkowe dla wszystkich
2 zdjęcia
fot. CC 3.0
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Samorządy zostały z problemem same, system musi się bilansować samorząd nie może zarabiać na śmieciach, ale nie może też do nich dokładać, dlatego w gminach są wprowadzane nowe stawki, wyższe niż wcześniej - tłumaczy Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, dodając: - W Łodzi na rosnące koszty zagospodarowania odpadów składa się szereg czynników niezależnych od samorządu jak rosnące ceny paliwa, energii czy opłaty środowiskowej, która ze 170 złotych za tonę od stycznia wzrośnie do 270 złotych. Do tego malejące ceny surowców, czyli teraz za tonę folii musimy dopłacić 280 zł, aby ktoś chciał je wziąć, a jeszcze niedawno dostawaliśmy za tonę 250 złotych.

Wiceprezydent Łodzi podkreśliła, że problem dotyka 2,5 tys. gmin w Polsce, niemal każdy samorząd jest zmuszony podnieść stawki za śmieci choć nie ma jednego systemy naliczania tych opłat. W Łodzi, Grodzisku Mazowieckim czy Przemyślu obowiązuje opłata od osoby, ale już Gdynia, Gdańsk czy Warszawa liczą za metr mieszkania.

- W Łodzi już od lipca ubiegłego roku wprowadziliśmy segregowanie na pięć frakcji, więc mieszkańcy nie powinni być zaskoczeni, ale dodatkowo do łodzian trafi ponad 300 tysięcy ulotek z dokładną informacją gdzie co wrzucać. Dodatkowo od jutra w miejskich tramwajach i autobusach, na monitorach będzie wyświetlana prezentacja przypominająca o obowiązku segregowania. Dodatkowo w szkołach na lekcjach wychowawczych i w przedszkolach podczas zajęć odbędą się specjalne pogadanki na ten temat - dodała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka.

Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej poinformowała, że na ponad 4 tys. skontrolowanych nieruchomości w mieście ponad 400 dostosowało już liczbę i rodzaj pojemników do nowych zasad, a w przypadku 386 wydano decyzje administracyjne zobowiązujące do ustawienia właściwych puszek.

- Za niesegregowanie będą kary - zapowiada Ewa Jasińska i tłumaczy: - Jeśli firma odbierająca odpady stwierdzi, że surowce są zabrudzone, czyli znalazły się wśród nich śmieci resztkowe jest zobligowana sporządzić dokumentację fotograficzną i przekazać ją do nas, a my na tej podstawie będziemy kierować sprawę do wydziału finansowego o podwyższenie opłaty do 48 złotych.

Ustawodawca nie zostawił samorządom możliwości niekarania za brak segregowania odpadów.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt