Paraliż inwestycji w Łodzi. Przez wojnę w Ukrainie brakuje pracowników i materiałów

Wojna w Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na miejskie inwestycje. Bandycka napaść Rosji zachwiała dostępem do materiałów budowlanych i wpłynęła na dostęp do kadr.

fot. ŁÓDŹ.PL
Brakuje pracowników i materiałów budowlanych

– Przez polski rynek budowlany przetacza się fala cenowego szaleństwa w związku z niedostępnością materiałów i ich gwałtownie rosnącymi cenami. Już w zeszłym roku boleśnie odczuliśmy szalejące ceny energii i paliw, galopującą inflację, drożejące materiały i rosnące wynagrodzenia. Od końca lutego zmagamy się dodatkowo z konsekwencjami bandyckiej napaści Rosjan na Ukrainę – mówi Robert Kolczyński, dyrektor departamentu w UMŁ prowadzącego miejskie inwestycje.

Wojna wstrzymała łańcuch dostaw od naszych wschodnich sąsiadów, którzy są dużym producentem stali. Zaczyna brakować również drewna, a nawet szkła. Problemem stały się także kadry – Ukraińcy pracujący na wielu łódzkich inwestycjach wrócili bronić ojczyzny przed Rosjanami. To grozi paraliżem kontraktów realizowanych przez miasto. 

– Sygnały o trudnościach dochodzą do nas zarówno od dużych firm, jak i tych mniejszych.

Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywania nowych kontraktów. Rynek inwestycji musi mierzyć się z sytuacją, w jakiej jeszcze nie był – mówi Agnieszka Kowalewska, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W ZIM zostanie powołany zespół, którego zadaniem będzie szczegółowy monitoring sytuacji na rynku. Przygotuje on także raport ryzyk związanych z obecną sytuacją. Priorytetem jest kontynuacja i zakończenie kluczowych dla miasta inwestycji: rewitalizacji centrum oraz Księżego Młyna i dużych projektów drogowych, których realizacja wchodzi właśnie w kluczową fazę. 

– Sytuacja jest bardzo trudna i niepewna. Przypomnę tylko, że realizujemy obecnie wiele ważnych inwestycji: Trasa Górna, przebudowa ulic Wojska Polskiego i Przybyszewskiego, modernizacja zajezdni Chocianowice. Zakończone właśnie aukcje na przebudowę Legionów tylko potwierdzają, że tanio już było. Dziś trudno jeszcze mówić precyzyjnie o skali opóźnień na łódzkich budowach, ale wiemy, że takie będą. W tej chwili przygotowujemy się do pracy w sytuacji kryzysowej, która wymaga od nas  bardzo uważnego monitoringu rynku – mówi Kolczyński.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt