W Łodzi powstanie Specjalna Strefa Detalu. Jej pierwszy gmach zaprojektuje Daniel Libeskind

W najbliższym czasie powołana do życia zostanie instytucja kultury InLodz21, która zrealizuje projekt "Specjalna Strefa Detalu". Pierwszym obiektem, który powstanie w jego ramach będzie awangardowa kamienica zaprojektowana przez Daniela Libeskinda.

mat. UMŁ
W Łodzi powstanie Specjalna Strefa Detalu. Jej pierwszy gmach zaprojektuje Daniel Libeskind
2 zdjęcia
mat. UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Prezentując założenia projektu Specjalnej Strefy Detalu, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - Już nie musimy przekonywać nikogo do Łodzi, walczyć o przyciągnięcie biznesu i namawiać do inwestowania, bo Łódź jest widoczna i zyskała markę. Inwestorzy uwierzyli w nią i razem z nami budują nowe dzielnice oraz rewitalizują historyczne obszary miasta. Czas na kolejny krok w jego rozwoju. Potrzebujemy teraz czegoś nowego, czegoś co wyróżni nas na mapie Polski i zwróci uwagę na Łódź także poza granicami kraju. Mamy piękną historię i niezwykłe dziedzictwo architektoniczne, czyli wspaniałe wielkomiejskie kamienice, monumentalne fabryki, fabrykanckie pałace. Łódź zasługuje też na współczesny symbol miasta, współczesną ikonę architektury. Tę ikonę chce zaprojektować jeden z najbardziej znanych na świecie architektów. W dodatku związany z Łodzią, bo tu się urodził i wychował.

Daniel Libeskind zaprojektuje pierwszy gmach powstający w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu. Stanie on u zbiegu ulicy Wschodniej i Jaracza. To koncepcja, którą poznaliśmy w 2018 r., a teraz zaczyna nabierać kształtów. Projekt Specjalnej Strefy Detalu nie będzie samotną wyspą, pojedynczą realizacją. Jak tłumaczy prezydent miasta, będziemy mieli nie jedną ikonę, ale całą ich sieć oplatającą Łódź. Nie jedną spektakularną realizację, ale ich niekończący się zbiór, bo ciągle rozwijany o kolejne projekty.

Jak podkreśla Hanna Zdanowska, aby tak się stało musi zostać powołana specjalna instytucja kultury InLodz21, która będzie prowadzona przez miasto wspólnie z fundacją Atlas Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Łódzkim. - Formuła InLodz21 jest otwarta i liczę, że dołączą do niej kolejne łódzkie uczelnie, firmy i osoby prywatne zainteresowane wspólną realizacją ponadczasowego projektu, który będzie permanentnie w budowie. Na razie zaczynamy od pierwszego budynku-ikony u zbiegu ulic Jaracza i Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt