Jak będą wyglądały elewacje kamienic przy ul. Włókienniczej?

O tym, jak będą wyglądały po remontach fasady kamienic przy ul. Włókienniczej zdecyduje zespół architektów z Danielem Libeskindem w składzie. Do końca roku powstaną koncepcje frontowych elewacji priorytetowego obszaru rewitalizacji nr 1

fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Po rewitalizacji ul. Włókiennicza stanie się pasażem. Pojawią się na niej drzewa, ograniczony zostanie ruch samochodowy, a na parterach kamienic powstaną lokale użytkowe

Na ul. Włókienniczej i przylegających do niej kwartałach zostanie zrealizowany architektoniczno-artystyczny program. Podwórka śródmiejskich kamienic i elewacje oficyn zostaną oddane artystom tworzącym w obszarze street artu. Natomiast fasady zaprojektują architekci.

W zespole, który zarówno oceni propozycje, jak i sami jego członkowie przygotują koncepcje, znaleźli się m.in.: dr Daniel Libeskind, architekt, prof. Marek Lefik, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, prof. Andrzej Wachowicz, dziekan Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi i prof. Marek Janiak, Architekt Miasta.

Przy ul. Włókienniczej w ramach rewitalizacji obszarowej centrum zostanie odnowionych 14 kamienic. Część z nich ma dobrze zachowane lub udokumentowane fasady i znajdujące się na nich detale. Pozostałe znajdują się w złym stanie, ich elewacje są ubogo bądź w ogóle ozdobione i dla tych zostaną przygotowane projekty dekoracji architektonicznej. Ideą, która przyświeca pracom zespołu nie jest jedynie sięgnięcie do historii, ale próba odnalezienia miejsca i funkcji detalu we współczesnej architekturze.

Daniel Libeskind zainteresował się projektem przy okazji wspierania działań promocyjnych Łodzi w kandydowaniu na organizatora międzynarodowej wystawy EXPO 2022. Znany na całym świecie architekt nie tylko będzie oceniał i pomagał projektantom w przygotowaniu koncepcji, ale możliwe, że także w jego biurze powstanie jeden z projektów.

Inwestycje w obszarze rewitalizacji nr 1 rozpoczną się w przyszłym roku. Obejmują one nie tylko remonty kamienic przy ul. Włókienniczej, Wschodniej, Rewolucji, Jaracza i Kilińskiego, ale także modernizacje każdej z ulic, w tym utworzenie z ul. Włókienniczej tzw. woonerfu, budowę pasażu Majewskiego oraz utworzenie zielonego miejsca spotkań mieszkańców z placem zabaw.

Wartość inwestycji to prawie 230 milionów złotych i są one współfinansowane z unijnych funduszy.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt