Wybory prezydenckie w Łodzi. Ponad 10 tys. osób dopisało się do spisu wyborców

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, odbędą się wybory prezydenta RP. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Zainteresowanie udziałem w głosowaniu jest bardzo duże, o czym może świadczyć ponad 10 tys. osób, które dopisały się do spisu wyborców w Łodzi.

Jak informuje dyrektor Katarzyna Korowczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów - do piątku rano - do spisu wyborców w Łodzi dopisało się ponad 10,2 tys. osób. Jednocześnie 4785 osób pobrało zaświadczenia upoważniające do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Głosowanie korespondencyjne

Do urzędu wpłynęło również 3269 zgłoszeń od osób chcących zagłosować korespondencyjnie. W tej grupie jest 145 osób objętych kwarantanną, izolacją bądź izolacją w warunkach domowych. W trakcie rozpatrywania zgłoszeń 10 osób zrezygnowało z tej formy głosowania. Do końca dnia wczorajszego łącznie wysłaliśmy 3066 pakietów do wyborców. Pakiety były dostarczane za pośrednictwem Poczty Polskiej, a część pakietów rozwozili we wtorek pracownicy Urzędu Miasta Łodzi – mówi dyr. Katarzyna Korowczyk.

Urząd Miasta Łodzi oczekuje na potwierdzenie przez pocztę dostarczenia pakietów. Informacja ta powinna się znaleźć w materiałach przekazywanych do komisji wyborczych, na wypadek, gdyby w dniu wyborów do komisji zgłosiły się osoby twierdzące, że pakietów nie otrzymały. – Komisja na podstawie zestawienia z UMŁ, zweryfikuje, czy osoby te zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego oraz czy pakiet został im doręczony. W przypadku, gdy pakiet został dostarczony, komisja nie wyda karty do głosowania. W przypadku potwierdzeniu przez komisję, że pakiet nie został doręczony, wyborca otrzyma kartę do głosowania – dodaje dyr. Katarzyna Korowczyk.

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów podkreśla, że z powodu luki prawnej osoby, które planowały głosować w miejscu zameldowania, ale zostały objęte kwarantanną w innym miejscu i do 23 czerwca nie złożyły wniosku o dopisanie do spisu wyborców, nie będą mogły zagłosować w wyborach prezydenckich, mimo że ustawodawca dał im możliwość złożenia wniosku o głosowanie korespondencyjne aż do 26 czerwca włącznie.

Głosowanie w reżimie sanitarnym

Zbliżające się wybory będą wyjątkowe z racji trwającej epidemii. Jak podkreśla Katarzyna Korowczyk, priorytetem jest przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny, zarówno dla głosujących, jak i osób pracujących w komisjach wyborczych.

– Minister zdrowia 15 czerwca wydał rozporządzenie, w którym określił warunki głosowania w lokalach wyborczych. Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną wyposażeni w maseczki, przyłbice i jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. W siedzibach komisji będzie również płyn do dezynfekcji powierzchni. Będą również naklejone, w odległości 1,5 m taśmy ostrzegawcze, tak by wyborcy stali od siebie w odpowiedniej odległości. Wyborca powinien przyjść do lokalu komisji wyborczej w maseczce i najlepiej z własnym długopisem. Chodzi nie tylko o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - dzięki temu, że członkowie komisji nie będą musieli poświęcać czasu na dezynfekcję puli długopisów dostępnych w siedzibie, głosowanie będzie odbywało się płynniej. Rozporządzenie ministra zdrowia przewiduje, że co godzinę powinno nastąpić 10-minutowe wietrzenie lokalu wyborczego, ale ta czynność nie wymaga przerywania głosowania – dodaje Katarzyna Korowczyk.

Osoby udające się w niedzielę na wybory powinny wziąć pod uwagę, że z racji obostrzeń sanitarnych, w lokalach wyborczych oraz na zewnątrz prawdopodobnie będą kolejki oczekujących na głosowanie. Gdy minie godz. 21.00 jeden z członków komisji powinien udać się na koniec takiej kolejki i informować osoby, które przyjdą po tej godzinie, o zamknięciu lokalu i barku możliwości oddania głosu.

Więcej informacji o wyborach: https://bip.uml.lodz.pl/samorzad/wybory/wybory-prezydenta-rzeczypospolitej-polskiej-zarzadzone-na-dzien-28-czerwca-2020/

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt