Rewitalizacja rezydencji Hilarego Majewskiego

Kamienica przy ul. Włókienniczej 11 to jeden z ważniejszych łódzkich zabytków. Była to rezydencja Hilarego Majewskiego, która skrywa wiele konserwatorskich perełek.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
W pomieszczeniach przetrwały sztukaterie z polichromiami i złoceniami, boazerie z dekoracjami, szczątki tapet
9 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Ulica Włókiennicza to priorytetowy kwartał rewitalizacji nr 1. Najmniejszy z ośmiu, ale z największą liczbą inwestycji i bardzo trudny. Przez lata dawna ul. Kamienna popadała w ruinę, teraz - dzięki rewitalizacji – zostanie przywrócona łodzianom. Jednym z ważniejszych zabytków przy ul. Włókienniczej jest rezydencja Hilarego Majewskiego. Wykonawcą remontu tej kamienicy jest firma Vik-Bud.

Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich: - To będzie wyjątkowa i ciekawa realizacja. W tej chwili w mieszkaniu Hilarego Majewskiego oraz pozostałych pomieszczeniach kamienicy prowadzone są prace odkrywkowe i konserwatorskie. Jednocześnie trwają prace projektowe, które powinny zakończyć się w marcu 2019 r. Remont tego wyjątkowego zabytku zakończy się w 2020 roku.

Dom ten pełnił dotychczas funkcję mieszkaniową. Wnętrza pojedynczych mieszkań zostały podzielone na kilka mniejszych, z dużych pokoi wyodrębniano ścianami działowymi kuchnie i łazienki, ściany wielokrotnie przemalowywano. - Cieszę się, że mogę pracować przy rewitalizacji tego obiektu. Jest on bardzo bogaty w historyczną tkankę, choć na pierwszy rzut oka wygląda na zdewastowany. Zachowało się tutaj bardzo wiele historycznych elementów. W wielu pomieszczeniach przetrwały bardzo bogate sztukaterie z polichromiami i złoceniami. Przetrwały też boazerie z dekoracjami oraz w niektórych miejscach szczątki tapet – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków.

Dom Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 został wzniesiony w latach 1883-1886 w stylu neorenesansowym. Pierwotnie do kamienicy H. Majewski miał dobudować jeszcze jeden budynek – od strony zachodniej, i z tego względu pozostał wolny plac pomiędzy nieruchomościami przy ul. Włókienniczej 11 i Włókienniczej 9. Będzie tędy przebiegał ciąg pieszo-jezdny – początek pasażu Majewskiego łączącego ul. Włókienniczą i ul. Jaracza zaplanowany w ramach rewitalizacji obszarowej.

Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ: - Łódź jest największym beneficjentem środków unijnych w ramach regionalnego programu operacyjnego, który dotyczy rewitalizacji. Liczę, że marszałek województwa ogłosi w 2019 roku nowy konkurs i będziemy mogli aplikować o kolejne środki.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt