Woda w kranie jest bezpieczna i jej nie zabraknie

Woda produkowana przez ZWiK w Łodzi odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Systemy wodociągowe są środowiskiem, w którym wirus nie może się rozprzestrzeniać.

Kontrola jakości wody zaczyna się już na etapie ujmowania wody, a następnie jest badana na wszystkich etapach produkcji. Woda sprawdzana jest także w sieci wodociągowej. To, że gotowy produkt dostarczany mieszkańcom jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, potwierdzają także niezależne kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Woda produkowana przez Zarząd Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Spełnia wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej.

- Jakość i bezpieczeństwo wód wynika z samego faktu pozyskiwania jej z ujęć podziemnych. Natomiast system jej uzdatniania w sposób absolutny eliminuje zagrożenie mikrobiologiczne. Jesteśmy przygotowani i pewni, że w tej nadzwyczajnej sytuacji woda jest bezpieczna i jej nie zabraknie mówi Jacek Kaczorowski, prezes ZWiK.

ZWiK przy produkcji wody wykorzystuje związki chloru (chlor i dwutlenek chloru oraz podchloryn sodu), które służą do unieszkodliwiania różnych wirusów i bakterii mogących wywoływać choroby. Dawka związków jest w pełni bezpieczna
i praktycznie niewyczuwalna dla człowieka.

Ponadto wirusy, podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją i filtracją na filtrach piaskowych i węglowych. Nie ma możliwości, aby wirusy przeniknęły do miejskiej sieci wodociągowej, ponieważ jest ona w pełni szczelna. W sytuacji awarii fragment sieci jest wyłączany z eksploatacji, a przed ponownym uruchomieniem cały odcinek jest dokładnie płukany i dezynfekowany. Oznacza to, że nie możemy się zarazić poprzez wodę pitną płynącą z wodociągów.

Również oczyszczalnia ścieków działa bez zakłóceń. 

- Praca Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, która świadczy usługi dla całej aglomeracji, odbywa się bez zakłóceń w trybie ciągłym. Wprowadziliśmy wszystkie procedury związane z zaostrzeniem przepisów BHP, wykluczyliśmy kontakty zewnętrzne, jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i Sanepidu – mówi Joanna Błaszczyk-Skalska, prezes GOŚ.

Jak zapewnia Światowa Organizacja Zdrowia, proces dezynfekcji wody zapewnia szybką dezaktywację wirusa COVID-19 i nie ma możliwości jego przeżycia w wodzie pitnej. Systemy wodociągowe są środowiskiem, w którym koronawirus nie może się rozprzestrzeniać.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt