Łódzkie filmy z Oscarami. Zobacz, które plenery znasz z nagrodzonych produkcji

„Ida”, „Tango”, „Ziemia obiecana”, „Zimna wojna” to tylko część tytułów, do których zdjęcia nakręcono w Łodzi. Odkryj filmową historię miasta idąc jedyną w Polsce filmową ścieżką Oscarową.

fot. Łódź.pl
Oscarowy szlak po Łodzi
5 zdjęć
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO to propozycja dla łodzian i turystów, miłośników kina, ale także dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać mniej znaną historię miasta i odwiedzić miejsca, w których powstały sceny do wyjątkowych tytułów. Szlak pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi - miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu.

- Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO to projekt w sposób naturalny wpisujący się w mapę historyczno – kulturową naszego miasta. Każdy kto myśli o Łodzi myśli o filmie. Nie każdy jednak wie, że wszystkie polskie tytuły, które otrzymały nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, zostały zrealizowane w naszym mieście, przy udziale łódzkich producentów, twórców i specjalistów. Dlatego warto odkrywać miejsca i historie towarzyszące powstaniu najgłośniejszych tytułów polskiej kinematografii. mówi Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Pierwszym spacerem przygotowanym w ramach Szlaku jest ścieżka zatytułowana „Łódź Oscarowa”. Wiedzie ona przez miejsca realizacji filmów uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej lub do niej nominowanych. Na spacer składa się dziesięć wyjątkowych obiektów. Od kamienicy, w której mieszkała filmowa ciotka Idy - Wanda Gruz, aż do Parku Staromiejskiego, pod którym rozgrywały się sceny filmu nominowanego do Oscara - „W ciemności” Agnieszki Holland. Po drodze, warto odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć oryginalną statuetkę Oscara, przyznaną twórcom filmu dokumentalnego „Artur Rubinstein - l'amour de la vie”.

Planując swój spacer można skorzystać z narzędzi internetowych dostępnych na stronie projektu, wybrać wycieczkę z dedykowanej oferty Łódzkiej Organizacji Turystycznej lub PTTK oddział łódzki lub otrzymać wydrukowaną mapę u jednego z partnerów.

Prawdziwą gratkę dla miłośników filmu i historii kina stanowić będzie audio przewodnik autorstwa Michała Oleszczyka, będący dźwiękowym uzupełnieniem Szlaku. Autor znany z projektu Spoiler Master zabiera słuchaczy w podróż śladami najsłynniejszych łódzkich lokacji, zdradza tajemnice związane z łódzkimi tytułami i przenosi w wyjątkowy świat kina, do którego na co dzień nie mamy dostępu.

- Ścieżka „Łódź Oscarowa” to pierwsza z proponowanych przez nas tras pieszych. Chcemy aby Szlak Łodzi Miasta Filmu był projektem rozwojowym, z czasem, rozbudowywanym o kolejne trasy tematyczne po filmowej Łodzi. mówi Monika Głowacka, kierownik Łódź Film Commission, EC1 Łódź - Miasto Kultury.

Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi. Jest realizowany przez EC1 Łódź - Miasto Kultury/Łódź Film Commission we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódzką Organizacją Turystyczną i PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza.

Opis spaceru znajduje się pod linkiem: https://lodzcityoffilm.com/szlak_miasta_filmu/spacery/

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt