Rewitalizacja. Zaskakujące odkrycia w kamienicy przy Roosevelta. Ktoś tu oszukuje!

W dawnym banku zbudowanym przez łódzkich przemysłowców trwają prace konserwatorskie. Specjaliści odkrywają ciekawe dekoracje i zaskakujące oszustwa.

fot. Stefan Brajter
W kamienicy przy ul. Roosevelta 15 znajdował się niegdyś bank łódzkich przemysłowców
12 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

– W tym roku skończy się remont jednego z najpiękniejszych budynków w ramach rewitalizacji. Gmach przy ulicy Roosevelta 15 powstał na zlecenie Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, co miało niebagatelny wpływ na to, jak przepiękne jest jego wnętrze. To nieruchomość jednego z naszych partnerów w rewitalizacji. Powstanie tu sala plenarna i biura samorządu województwa – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Od czasu wybudowania w 1911 roku w gmachu zmieniono układ pomieszczeń i zadaniem wykonawcy jest odsłonięcie oryginalnego wystroju banku. – Zaczęliśmy kolejny etap prac konserwatorsko-budowlanych. Na klatce schodowej odkryliśmy ciekawe, modernistyczne rozmalowania. Usunęliśmy wtórne ścianki działowe i odnawiamy oryginalną stolarkę w głównej sali. Równocześnie staramy się uzupełnić te rzeczy, które nie zachowały się do naszych czasów – mówi Mariusz Kurman, konserwator dzieł sztuki.

Podczas prac, wykonawca odkrywał nie tylko ciekawe dekoracje i detale architektoniczne, ale także… kilka oszustw. Wielkim zaskoczeniem okazał się zegar nad wejściem głównej sali bankowej – to tekturowa scenografia pozostawiona przez ekipę filmową. Nie wiadomo, co stało się z oryginalnym, ale konserwatorzy postarają się go odtworzyć. 

– To, co nas też zaskoczyło, to fakt, że część płyt, które zdają się wykonane z drewna dębowego, są w rzeczywistości z płyty wiórowej, takiej, jaką znamy z lat 70., na którą po prostu naklejono fornir dębowy. Ale trzeba przyznać, że wykonawcy zrobili swoją robotę naprawdę dobrze i starannie. Na pierwszy rzut oka jest to nie do odróżnienia od prawdziwych okładzin z drewna dębowego – mówi Kurman.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt