Kraina Serów w Manufakturze. To królestwo rarytasów z Francji, Holandii i Hiszpanii

Jest takie miejsce w Manufakturze, w którym kilogram najdroższego sera kosztuje prawie 300 zł. Ciekawscy zaglądają tam i spodziewają się wyłącznie goudy, ale oferta jest o wiele szersza.

fot. Radosław Jóźwiak
Kraina Serów w Manufakturze
5 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

We wnętrzu Krainy Serów musi być odpowiednio niska temperatura, dlatego drzwi wejściowe są zamknięte. Na półkach leżą sery krowie, kozie, owcze. Z orzechami, truflami i innymi dodatkami. Jest parmezan, niemiecki goldschmidt i włoskie pecorino. 

– 80 procent naszych serów pochodzi z Holandii. Pozostałe sprowadzamy m.in. z Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W sumie mamy ok. 200 różnych gatunków – mówi Emilia, kierowniczka sklepu.

Zielony, czerwony, a nawet czarny

Smak i konsystencja poszczególnych serów zależą od okresu ich dojrzewania. Młodsze są często delikatne i śmietankowe, a te długo dojrzewające – twarde i chrupiące. Niektóre smakują jak karmel, a inne – jak orzechy lub whiskey. Mają też różne kolory, np. fioletowy, czerwony czy zielony. Jeden z nich, w smaku cytrusowy, jest czarny, bowiem w jego składzie znajduje się lukrecja.

Do serów dobiera się dodatki, m.in. konfitury, sosy, chlebowe paluszki i kremowe, słodkie octy. Oprócz nich w sklepie znajdują się zestawy do przyrządzania serowych specjałów, np. fondue i raclette.

Wina dobrane do serów

Na półkach są też alkohole. – Musimy znać się na winach i wiedzieć, które pasują do konkretnego sera. Sprzedajemy głównie wina wytrawne, ale do serów pleśniowych świetnie pasują wina półsłodkie. Wszystkiego uczymy się na szkoleniach – informuje kierowniczka sklepu.

Tamtejsze sery nie przypominają tych z marketu. Mają dużą zawartość tłuszczu i czyste składy. Są sprzedawane w kawałkach, a nie w plasterkach. Każdy może ich spróbować.

Po zrobieniu zakupów warto schować ser do lodówki i wyjmować go na pół godziny przed samym spożyciem. Po tym czasie nie będzie on już zbyt zimny i nabierze bardziej wyrazistego smaku. Ser można podawać na chlebie, ale też w innej formie.

– Na desce układamy kilka gatunków serów w różnym okresie dojrzewania. Można pokroić je w paski lub kostkę i dołożyć dodatki, np. świeże owoce i konfitury. Tak powstaje deska serów – mówi pani Emilia. 

Młode sery powinno przewracać się na drugą stronę codziennie. Co trzy dni trzeba robić to samo z tymi długo dojrzewającymi. Dzięki temu proces dojrzewania zachodzi równomiernie.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt