Zegarek, telefon i funkcje ratunkowe. Oto opaski, które uratują życie seniorom

Dwa tysiące łódzkich seniorów dostanie opaski na rękę, które w razie potrzeby wyślą sygnał SOS do centrum teleopieki i wezwą pogotowie.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Zegarek, telefon i funkcje ratunkowe. Oto opaski, które uratują życie seniorom
4 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Łódź wdraża pilotażowy projekt teleopieki dla seniorów. Pierwsza grupa osób otrzymała opaski, łączące w sobie funkcję zegarka i telefonu oraz funkcje ratunkowe.

- Dzięki tym urządzeniom można monitorować zdrowie naszych najstarszych łodzian poza miejscami opieki długoterminowej. Chcemy w ten sposób zapewniać bezpieczeństwo osobom w wieku senioralnym, które mają pewne schorzenia, ale są na tyle samodzielne, żeby mogły mieszkać u siebie w domu - mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Urządzenie monitorujące, które zakłada się na nadgarstek, pozwala weryfikować podstawowe czynności życiowe (tętno, temperaturę ciała), informuje o zdarzeniach alarmowych (wysyłając sygnał SOS, podczas upadku, zdjęcia opaski, opuszczenia bezpiecznej lokalizacji) oraz komunikuje się z numerem alarmowym 112 i Centrum Teleopieki.

- Senior jednym przyciskiem może wezwać pogotowie. Opaska zaalarmuje też, gdy senior zemdleje. Rozdajemy pierwsze z 2000 takich "zegarków" - informuje Katarzyna Jarosińska, z Oddziału ds. Polityki Senioralnej.

Liderem projektu jest firma HRP Care Sp. z o.o., która wdraża rozwiązania techniczne. UMŁ nie ponosi w związku z realizacją projektu żadnych kosztów finansowych. Także dla uczestników wsparcie świadczone w ramach projektu jest całkowicie bezpłatne. Opaski są przekazywane seniorom na rok.

- Przekazujemy opaski, które mają podnieść jakość życia seniorów i dać im poczucie bezpieczeństwa. Będziemy obserwować, jak się sprawdzają w rzeczywistości - mówi Jakub Kobylański, dyrektor w firmie HRP Care, która realizuje projekt wspólnie z miastem.

Kto może skorzystać z Teleopieki? To osoba w wieku 60+, mieszkająca w Łodzi, niesamodzielna w minimum jednej czynności według skali Barthel, która nigdy nie korzystała ze wsparcia tego typu.

Do ustalenia stopnia niesamodzielności stosowana jest Skala Barthel, która pozwala na ocenę chorego pod względem jego zapotrzebowania na kuratelę innych osób. Bierze się w niej pod uwagę między innymi czynności życia codziennego takie jak: spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie się i rozbieranie, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety, kontrolowanie czynności fizjologicznych. Skala ta pozwala zdiagnozować, które czynności osoba potrafi wykonać samodzielnie, przy których wymaga pomocy lub w ogóle nie jest w stanie ich wykonać. 

- Dzięki teleopiece możemy pomóc szerszej grupie osób i dać im poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnić samowystarczalność i życie w naturalnym otoczeniu najbliższych - podsumowuje prezydent Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt