Łódź jak Zakopane i Wisła? U nas też skacze się na nartach! [ZDJĘCIA]

Od czasów sukcesów Adama Małysza skoki narciarskie są polskim zimowym sportem narodowym. Jego zagłębiem są tereny na południu kraju i miasta takie jak Wisła czy Zakopane. Jednak niewielu, nawet najbardziej zagorzałych fanów tego sportu, wie, że skoki mają również swoją historię w Łodzi.

fot. Skoczkowie z Łodzi
Zimowe zawody na skoczni na Rudzkiej Górze
4 zdjęcia
fot. Skoczkowie z Łodzi
fot. Skoczkowie z Łodzi
fot. Skoczkowie z Łodzi
fot. Skoczkowie z Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Tradycja uprawiania tego sportu w naszym mieście jest całkiem długa. Skocznia narciarska na Rudzkiej Górze powstała już w 1934 roku, zbudowali ją harcerze. W trakcie okupacji wykorzystywana była przez Niemców. Modernizacji doczekała się w 1969 r. – wtedy powstały plany stworzenia na Rudzie zagłębia sportowego. Do 1975 r. rozgrywano tam zawody, później obiekt zaczął popadać w ruinę.

Odbudowa skoczni

W 2009 r. grupa pasjonatów postanowiła przywrócić świetność rudzkiej skoczni. Uprzątnęli obiekt, dokonali napraw i zaczęli skakać. 

W wakacje postanowiliśmy zająć się tym terenem. Na początku wyglądało to fatalnie i musieliśmy włożyć sporo pracy, by przywrócić skocznię do stanu używalności. Efekt końcowy był bardzo fajny. Niestety po dwóch latach cała nasza praca została zniweczona. Wszystkie drewniane elementy rozkradziono, a zeskok mocno poryto – mówi Dawid Jurga, pomysłodawca akcji i jeden z założycieli grupy Skoczkowie w Łodzi. Pasja wygrała jednak z wandalizmem. Wprawdzie zakres prac został ograniczony, jednak skocznia co roku jest przygotowywana do sezonu zimowego. 

Mistrzostwa Polski Centralnej

Zawodnicy z Rudy nie poprzestali tylko na treningach. W 2010, 2013 i 2016 zorganizowali w Łodzi Mistrzostwa Polski Centralnej w skokach narciarskich. Zawody podzielone były na dwie konkurencje: skoki w nartach zjazdowych i skokowych. Wszystko odbywało się zgodnie z zasadami, a na uczestników czekały nagrody.

Skoczkowie z Łodzi 

Jednak skoki na Rudzkiej Górze to tylko niewielki fragment aktywności pasjonatów zimowego szaleństwa z Łodzi.

Nasza grupa skacze nie tylko w Łodzi. W zasadzie te skoki na miejscu to bardziej promocja niż faktyczna rywalizacja czy treningi. Jeździmy na zawody w całej Europie. Oczywiście nie jesteśmy tylko uczestnikami, ale aktywnie walczymy o medale i niemal z każdych zawodów, na których się pojawiamy, przywozimy medale – wspomina Jurga. 

Reprezentanci naszego miasta najczęściej pojawiają się na Lotos Cup – czyli serii, w której biorą udział przyszli mistrzowie. Wcześniej startowali w niej m.in. Jakub Wolny czy Tomasz Pilch. Są jednak również wyjazdy zagraniczne do Włoch, Czech, Niemiec czy na Słowację. 

Szkolenie młodzieży 

Skakanie w Łodzi to nie jest zabawa tylko dla kilku osób, które lata temu zapatrzone w Adama Małysza postanowiły uprawiać ten sport.  

W tym momencie nasza grupa liczy kilkanaście aktywnych osób. Ostatnio dołączyło kilku dość młodych skoczków, których przyprowadzają rodzice. Mamy licencję Polskiego Związku Narciarskiego, ja mam ukończone kursy trenerskie. Trenujemy głównie w Polsce i Czechach, staramy się rozwijać. Oczywiście byłoby łatwiej, gdybyśmy mieli lepsze warunki na miejscu, ale na to się nie zanosi – mówi Dawid Jurga. 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt