Plaża na Księżym Młynie? Sprawdź, co łodzianie zdecydowali

Miejska plaża, bulwary i kawiarenki w samym centrum Łodzi? Tak może się stać. W głosowaniu nad proponowanym zagospodarowaniem terenów wokół stawu na Księżym Młynie większość łodzian wybrała wariant zakładający utworzenie parku z miejską plażą.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Teren ten można zagospodarować na miejsce wypoczynku
4 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Łącznie w głosowaniu przy pomocy Vox Populi oraz kart papierowych wzięło udział ponad 8,5 tys. osób. Mieszkańcy wybrali spośród trzech wariantów zagospodarowania terenu:

  • Wariant 1 - zakładał utworzenie parku z miejską plażą na terenach zajmowanych obecnie przez ogródki działkowe między ul. Przędzalnianą i al. Rydza-Śmigłego. Poparło go 63 proc. głosujących.
  • Wariant 2 - zakładał zachowanie ogródków działkowych i uporządkowanie jedynie terenu przylegającego bezpośrednio do stawu. Poparło go 30 proc. głosujących.
  • Wariant 3 - zakładał utworzenie parku z miejską plażą po północnej stronie stawu, koło Pałacu Herbsta i zachowanie ogródków po południowej stronie. Poparło go 7 proc. głosujących.

Jak podkreślił wiceprezydent Wojciech Rosicki, jest to decyzja planistyczna, a nie inwestycyjna: - To decyzja rozstrzygająca o zapisach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie jest jeszcze przesądzone, kiedy taka inwestycja miałaby być realizowana. Zanim to nastąpi, odbędą się spotkania z działkowcami.

Tworzony jest natomiast plan miejscowy dla tego terenu. Będzie on wyłożony do publicznego wglądu najprawdopodobniej pod koniec wakacji. - Do końca roku ma być przedłożony do uchwalenia łódzkiej Radzie Miejskiej. Odbędą się też konsultacje, dyskusja publiczna i prezentacja rozwiązań planistycznych - tłumaczy Danuta Lipińska, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Jeśli plan zostanie uchwalony, dla działkowców, będzie to oznaczało, że na wskazanym obszarze nie mogą podejmować np. inwestycji budowlanych, bo będą niezgodne z przyjętymi założeniami.

Stawy na rzece Jasień i teren Księżego Młyna stanowią bardzo atrakcyjny rejon. Miasto prowadzi tam kompleksową rewitalizację zabytkowego osiedla. We wstępnych planach zagospodarowania przestrzennego kilkuhektarowy teren wokół stawów na Jasieniu przeznaczony został na miejskie tereny zielone, jednak na tym obszarze, po zachodniej stronie akwenu znajdują się ogródki działkowe. Jest ich ponad 100 w ramach większego kompleksu prawie tysiąca ogródków pracowniczych, które zajmują 4,5 hektara za al. Rydza-Śmigłego.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt