„Wściekły” - spektakl o przemocy. Kolejna premiera w Teatrze Powszechnym w Łodzi

W Teatrze Powszechnym (ul. Legionów 21) można już oglądać „Wściekłego” – sztukę Michele Riml, którą w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” społecznie wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska.

fot. Tomasz Stańczak
W Teatrze Powszechnym (ul. Legionów 21) można już oglądać „Wściekłego”

– „Wściekły” to spektakl o przemocy. O tym, że jest zakorzeniona w codziennych, z pozoru niewinnych gestach, a stopniowo staje się coraz bardziej niebezpieczna, ponieważ na to przyzwalamy – mówi Ewa Pilawska.

Przy czym przemoc rozumiana jest tu nie tylko jako agresja fizyczna. Przemocą jest udawanie, że nie widzimy czyjejś krzywdy. Przemocą są pomówienia, plotki, czy oczernianie. Przemocowy i poniżający może być język, którym się posługujemy. Słowna napaść może być równie okrutna, jak fizyczny cios. Właściwie przemoc zaczyna się od tego, w jaki sposób myślimy o innych ludziach.

– Niestety, przemoc bywa powszechnym mechanizmem zachowań w domu, fundamentem relacji między ludźmi, modelem funkcjonowania społeczeństwa… Ponieważ jej nie zatrzymujemy, staje się coraz bardziej destrukcyjna i trudna do zatrzymania, przybiera formy skrajne, co obserwujemy we współczesnym świecie – podkreśla Pilawska. – „Wściekły” stawia pytania o to, dlaczego nie potrafimy zatrzymać przemocy, dlaczego przyzwalamy na nią, dlaczego pozwalamy jej się umacniać i czy jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić. 

Najbliższe spektakle zaplanowano na środę i czwartek (8 i 9 czerwca) na godz. 10:00. Wszystkim porannym przedstawieniom – jak zawsze w cyklu „Dziecko w sytuacji” – będą towarzyszyć autorskie warsztaty, które Andrzej Jakubas współprowadzi z zaproszonymi specjalistami z różnych dziedzin. Poświęcone będą m.in. mechanizmom przemocy w relacjach między ludźmi.

„Wściekły” to już 12. spektakl w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” – realizowanego od lat autorskiego projektu Ewy Pilawskiej, na który składają się spektakle i warsztaty (adresowane przede wszystkim do młodzieży). Podejmują one trudne tematy, np. problem bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej i transpłciowości.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt