Budowa Lapidarium Detalu jest już na ukończeniu

Budowa Lapidarium Detalu oraz nowych siedzib Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i biura Miejskiego Konserwatora Zabytków jest już na ukończeniu. Jeszcze przed końcem roku będzie to ważne miejsce na mapie Łodzi, miejsce spotkań i dyskusji o rozwoju miasta i jego niezwykłej historii.

We wtorek, 4 września po raz pierwszy zaprosiliśmy dziennikarzy do remontowanej zabytkowej willi od strony ul. Wólczańskiej. Wybudował ją w końcu XIX wieku Józef Bayer. W ostatnim czasie była wykorzystywana na potrzeby komisariatu policji, a z powodu braku remontów doprowadzona do ruiny. W zabytku zarwał się dach i strop. 

Dzisiaj po ruinie praktycznie nie ma już śladu. Willa ma odbudowany dach i strop, są nowe podłogi, tynki, wzmocnione fundamenty. - Niemal w całości zachowała się oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Jak na resztę budynku, te elementy były w bardzo dobrym stanie. W czasie prac odkryliśmy także polichromie, które teraz poddajemy pracom konserwatorskim - mówi Anna Połomka, kierownik prac konserwatorskich. 

W willi zostały do wykonania prace wykończeniowe, ułożenie instalacji, parkietów oraz wykonanie iluminacji budynku. Jesienią zacznie się tu urządzać zespół Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

Prace wykończeniowe trwają także we frontowej kamienicy. Tam na piętrach urządzi się Miejska Pracownia Urbanistyczna. Na parterze zaś oraz na dziedzińcu nieruchomości powstanie Lapidarium Detalu Architektonicznego. Zostaną w nim wyeksponowane detale z zasobów miejskiego konserwatora, które dzisiaj schowane są w magazynie. To elementy dawnych budynków: ozdoby i sztukaterie, które uratowano podczas ich rozbiórki. Niedługo zostaną wyeksponowane i będą przypominały o bogactwie łódzkiej architektury. 

- Ekspozycja będzie umieszczona zarówno w budynku, jak i w plenerze na ogólnodostępnym dziedzińcu. Będzie można tu nie tylko obcować z architekturą, ale także odpocząć, spotkać się ze znajomymi, czy poczytać książkę. Jego przestrzeń również będziemy wykorzystywali do spotkań i prelekcji z multimedialnymi projekcjami na elewacji budynku. Obok Lapidarium, w parterze frontowej kamienicy w sali wystawienniczej stanie interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków. Tutaj także urządzimy miejsce do spotkań i dyskusji o ważnych dla miasta sprawach, niekoniecznie jedynie z zakresu architektury i urbanistyki - zapowiada Paweł Bliźniak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt