Kartka z kalendarza. Wzlot i niespodziewany upadek Wytwórni Filmów Fabularnych

Historia przemysłu filmowego w Łodzi jest niezwykle bogata, ale i niepozbawiona zagadkowych wydarzeń. Jednym z nich było zakończenie działalności przez Wytwórnię Filmów Fabularnych.

NAC
Dawna hala sportowa przy ul. Łąkowej

14 listopada 1945 r. na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej na miejscu dawnej hali sportowej przy ul. Łąkowej powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi (WFF), działająca jako część Przedsiębiorstwa Państwowego Film Polski (jako samodzielna jednostka od 1950 r.). To była największa do 1998 r. polska wytwórnia filmowa i kolebka polskiej kinematografii, która specjalizowała się w produkcji filmów fabularnych, a powstało ich w Łodzi przez ponad pół wieku kilkaset. W grudniu 1945 r. rozpoczęto tu zdjęcia do filmu „Zakazana piosenki”, jednak pierwszym zrealizowanym obrazem był obraz krótkometrażowy „Wieczór wigilijny”. W 1953 r. powstał pierwszy polski film barwny „Przygoda na Mariensztacie”. 

W latach 90. XX wieku WFF w Łodzi przeszła kryzys, którego skutkiem był upadek wytwórni i sprywatyzowanie znacznej części majątku. Wytwórnia przekształcona została w Łódzkie Centrum Filmowe, które marginalnie już zajmowało się obsługą produkcji filmowej. Trudno do dziś zrozumieć, jak mogło dojść do całkiem niezrozumiałej likwidacji sprawnej wytwórni z kompletnym zapleczem technicznym w czasach wzmożonej produkcji zwłaszcza filmów i seriali na potrzeby powstających telewizji komercyjnych. W miejscu dawnej WFF przy ul. Łąkowej 29 pozostały jedynie ślady dawnej Łodzi filmowej: Toya, Klub Wytwórnia, Opus Film, Oddział Filmoteki Narodowej oraz w pobliżu hotel, na elewacji którego z daleka spoziera kadr „Zakazanych piosenek”…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Kontakt