Nowe restauracje na Dąbrowie w Łodzi! Boska Włoska i Tarta&Tatar już otwarte

O restauracjach na Dąbrowie robi się coraz głośniej. Do grona tych azjatyckich i tajskich niedawno dołączyły lokale reprezentujące kuchnię zachodniej i południowej Europy. Sprawdzamy je dla Was!

Włosko-francuska Dąbrowa!
9 zdjęć
fot. Boska Włoska
fot. Boska Włoska
fot. Boska Włoska
fot. Boska Włoska
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Osiedlowe knajpy nabierają nowego znaczenia i (na całe szczęście) przestają się nam kojarzyć tylko z małą budką, w której zamawiamy jedzenie z dostawą do domu. 

Boska Włoska

To nowa restauracja z włoską pizzą przy ul. Gojawiczyńskiej 22. Nowoczesny wystrój z ręcznie malowanym muralem oraz kolorowymi neonami zachęca, aby nawet w dresie skoczyć tu na obiad z rodziną lub przyjaciółmi. 

Co znajdziemy w menu? Oczywiście klasyczną włoską pizzę, jak margharita czy formaggio, ale na szczególną uwagę zasługują carbonara na bazie białego sosu z włoskim boczkiem, verdure z grillowanymi warzywami czy nduja z włoską ostrą kiełbasą. Oprócz pizzy zjemy tu również zupy, sałatki oraz desery. Wkrótce w karcie pojawią się także  makarony.

Twórcą menu jest Jarosław Komala, szef kuchni znany z restauracji Al Dente w Manufakturze. Jedno jest pewne, w każdej pizzy znajdziemy dobre, włoskie składniki, jak pomidory San Marzano czy mozzarellę fior di latte (ser ze świeżego mleka najwyższej jakości). A na deser koniecznie zdecydujcie się na tiramisu. Nie będziecie żałować. Wszystkie pozycje z karty dostępne są również z dostawą na www.boskawloska.com.pl/menu.

Tarta & Tatar

Ze słonecznej Italii przenosimy się do Francji, aby spróbować tradycyjnych tart na słono i słodko oraz mięsnych i rybnych tatarów. Po wszystko to nie musimy jednak lecieć do Paryża. Wystarczy, że swoje kroki skierujemy na ul. Dąbrowskiego 91B, do nowej restauracji Tarta & Tatar. Szefem kuchni jest Antoine Lopez, kucharz z ponad 25-letnim doświadczeniem. Jeśli nazwisko wydaje się Wam znajome, nie mylicie się. W łódzkiej gastronomii znany jest z restauracji Stare Kino by Antoine Lopez. 

W karcie znajdziemy tradycyjne kisze. Warto zwrócić uwagę na propozycję w nieco orientalnym stylu z kozim serem, curry i miodem oraz z serem pleśniowym i gruszką. Psst! Ze sprawdzonych źródeł wiemy, że słodka tarta cytrynowa znika w ekspresowym tempie!

W Tarta & Tatar spróbujemy również siekanego tatara z wołowiny lub pstrąga łososiowego. Każdego z nich możemy wybrać na jeden z czterech sposobów np. po polsku, japońsku, włosku czy nawet tajsku.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt