Masz ubrania sprzed dekad? Zobacz je w filmie! Łódzkie Centrum Filmowe organizuje zbiórkę

Łódzkie Centrum Filmowe organizuje niezwykłą akcję, w której zaprasza łodzian do oddawania leciwych ubrań i przedmiotów. O jakie stroje i akcesoria dokładnie chodzi?

fot. mat. pras.
Masz ubrania sprzed dekad? Możesz zobaczyć je w filmie!
9 zdjęć
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

ŁCF Sp. z o.o. to następca Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, która działała do 1989 roku. Po jej likwidacji pozostały tysiące kostiumów i rekwizytów filmowych, które służyły na planie takich produkcji jak np. „Krzyżacy”, „Wiedźmin” czy „Pan Tadeusz”. Magazyn, w którym je zgromadzono, mieści się obecnie przy ulicy Obywatelskiej. To właśnie tam kierują się scenografowie i kostiumografowie pracujący przy polskich i międzynarodowych produkcjach filmowych, poszukujący ubrań i rekwizytów. Kostiumy z magazynu mogą wypożyczać także indywidualni klienci. A jest w czym wybierać!

– W naszych zbiorach chyba nie ma tylko skafandra astronauty! Poza tym można znaleźć tu wszystko. Mamy dużo strojów z czasów II wojny światowej, okresu międzywojennego czy XIX wieku, jednak brakuje nam ubrań z lat powojennych: 60., 70. i 80. XX w. Obecnie powstaje sporo filmów osadzonych w tych dekadach, a dokładne oddanie realiów wymaga autentycznych kostiumów. Teraz nie używa się już tkanin czy wzorów, z których szyto wtedy – mówi Anna Moska, prezes ŁCF.

Eldorado dla filmowców

W czasach działania łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych nikt nie gromadził współczesnych ubiorów. Co więcej, WFF była ogromnym przedsiębiorstwem, w czasie jej działania, a zwłaszcza likwidacji, nie przykładano zbyt dużej wagi do katalogowania i odpowiedniego przechowywania kostiumów. Dlatego część z nich uległa zniszczeniu, przeróbkom lub nie wróciła do zasobów. Zaginęła także ich dokumentacja. 

– Mieliśmy srebrne kostiumy z „Seksmisji”, jednak nie wytrzymały próby czasu. Były zrobione ze sztucznego tworzywa, które po prostu skruszało. Zmieniają się także ludzie. Mundury, które mamy z czasów powojennych, nadają się na aktorów, którzy mierzą około 155–160 centymetrów wzrostu, więc właściwie na dzieci. Współcześni mężczyźni się w nie nie mieszczą – dodaje prezes Moska.

Każdy, kto posiada stare, niepotrzebne już ubrania bądź przedmioty codziennego użytku zalegające na dnach szaf i szuflad lub czeluście piwnic czy pawlaczy, może je ofiarować ŁCF. Otrzymają drugie, filmowe życie. Poszukiwane są zwłaszcza ubrania i rekwizyty z czasów PRL-u, wszystkie części garderoby – od spodni i koszul, przez sukienki, spódnice, halki, kapelusze, krawaty, po bieliznę, jak również charakterystyczne dla tych czasów przedmioty używane na co dzień.

Jak oddać ubrania i rekwizyty?

Najpierw należy skontaktować się z ŁCF Sp. z o.o. telefonicznie i opowiedzieć, co ma się do ofiarowania. Ubrania można przywieźć samodzielnie lub – w przypadku większych ilości – poprosić o pomoc w ich transporcie. W zamian za darowiznę ŁCF oferuje ofiarodawcom wypożyczenie dowolnych przebrań, na przykład na imprezę karnawałową czy Halloween.

Łódzkie Centrum Filmowe Sp. z o.o.

tel. 42 639 56 01 

Czynne:

poniedziałek: 8:00–15:00

wtorek: 8:00–15:00

środa: nieczynne

czwartek: 8:00–15:00

piątek: 8:00–14:00

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt