Co robić w weekend w Łodzi? Zestawienie najciekawszych wydarzeń [PRZEWODNIK]

Koncert Kultu, Mikromusic i Kwiatu Jabłoni, muzyczna niedziela w parku Źródliska, piknik w Manufakturze, spacery i oprowadzenie po wystawach. Sprawdź, dokąd się wybrać w weekend 22-24 lipca. Czytaj nasz przewodnik!

fot. Paweł Łacheta
Co robić w weekend w Łodzi? Zestawienie najciekawszych wydarzeń

Koncertowy weekend: Kult, Mikromusic i Kwiat Jabłoni

W Łodzi szykuje się kolejny koncertowy weekend. Tym razem zagrają Kult, Mikromusic i Kwiat Jabłoni. 

W piątkowy wieczór (22 lipca) scenę Letnich Brzmień w Łodzi w EC1 (ul. Targowa 1/3) przejmie legenda rocka. KULTowa grupa założona w 1982 r. przez Kazika Staszewskiego, od blisko 40 lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Start o godz. 20:00. Bilety od 99 zł.

W sobotę (23 lipca) w ramach Letniska Księży Młyn wystąpi Mikromusic. To polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Start o godz. 20:00. Bilety od 59 zł.

W niedzielę (24 lipca) ponownie na scenie przy EC1 zagra Kwiat Jabłoni – jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Największe przeboje grupy zostaną zaprezentowane w rozszerzonym składzie i w nowych wersjach. Fani mogą spodziewać się wielu niespodzianek!

Start o godz. 20:00. Bilety od 99 zł.

Piknik Fundacji Pomoc dla Weterana

Wyjątkowe spotkania z powstańcami warszawskimi i weteranami, kilkadziesiąt jednostek oraz grup wojskowych, pokazy walki, a także najlepszy sprzęt taktyczny – to wszystko będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę (23 lipca) na rynku Manufaktury.

Od godz. 9:00 na rynku Manufaktury będzie można oglądać ekspozycje jednostek wojskowych, Policji, a także militarnych grup rekonstrukcyjnych, takich jak Stowarzyszenie B3 Be Free, Stowarzyszenie Rekonstrukcyjne PARASOL czy Grupa Taktyczno-Rekonstrukcyjna. To niepowtarzalna okazja, by z bliska zobaczyć pojazdy wojskowe, m.in. 22-tonowego Rosomaka, quada Polaris, pirowóz, wóz opancerzony TUR V, drona WZL nr 1 czy roboty saperskie. 

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej zaprezentuje pokaz musztry psa bojowego (ok. godz. 14:00), a trenerzy K9 opowiedzą, jak pracuje się z psem z tak silnym instynktem obronnym. Z kolei Strażnicy Miejscy z Animal Patrol przedstawią pokaz reanimacji na… psim fantomie!

Całe wydarzenie uświetni występ Orkiestry Wojskowej z Radomia. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć muzyków z bliska – zwykle Orkiestra występuje tylko na uroczystościach państwowych. Muzycy dadzą pokaz najlepszej musztry paradnej, a ich występ rozpocznie się ok. godz. 12:00.

Wstęp wolny.

Recital w Pałacu Poznańskiego

Duet studentów ostatniego roku Akademii Muzycznej w Łodzi – śpiewaka Szymona Raczkowskiego i pianistki Pauliny Storki, którzy mimo młodego wieku zdobywają kolejne sukcesy na scenach oraz estradach Polski i Europy – zagości na trzecim koncercie w ramach nowego cyklu „Muzyczne Matinée” w Muzeum Miasta Łodzi. 

Artyści zaprezentują pieśni i arie oraz utwory na fortepian solo kompozytorów XIX i XX w., m.in. Mieczysława Karłowicza, Mieczysława Wajnberga, Tadeusza Bairda i Gustava Mahlera. Będą to muzyczne opracowania zachwycającej poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Juliana Tuwima, Williama Szekspira i Friedricha Rückerta, które uzupełnią utwory fortepianowe Ferenca Liszta oraz Karola Szymanowskiego.

Koncert odbędzie się w niedzielę (24 lipca) o godz. 12:00 w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15. 

Bilety (18 zł normalny i 12 zł ulgowy) można nabyć w kasie biletowej Muzeum.

Artystyczny piknik na Żubardzkiej

Wakacyjna niedziela, słońce, świeże powietrze, otwarta przestrzeń i kreatywne eksperymentowanie ze sztuką w trakcie licznych warsztatów, zabaw, gier oraz koncertów. Tak zapowiada się rodzinny piknik „Plac Zabaw Twórczych”, który odbędzie się w niedzielę (24 lipca) na terenie Miejskiej Strefy Kultury – w filii przy ul. Żubardzkiej 3. 

Oprócz tworzenia biżuterii, malowania obrazów, figurek czy ekologicznych lalek, główną atrakcją pikniku będzie warsztat „Wielkie przygody w świecie przyrody”, który poprowadzi Ryszard Tobiański. Dzieci, które będą w nim uczestniczyć, w zabawny i przystępny sposób poznają historie m.in. badaczki szympansów Jane Goodall, filmowca Dawida Attenborough, młodej aktywistki Grety Thunberg czy Davida Rothenberga – muzyka grającego na klarnecie z wielorybami.

Wydarzenie jest bezpłatne i potrwa od godz. 12:00 do 16:00. Chętni do uczestniczenia w warsztatach mogą rezerwować miejsca pod adresem: zabawytworcze@msk.lodz.pl.

Rejwach w Galerii ASP

Powraca muzyczny Festiwal Ravekjavík, ale tym razem w formie wizualnej. W Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 można obejrzeć prace 30 artystów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którzy prezentowali swoją twórczość na czerwcowym festiwalu. 

Tym razem w przestrzeni galeryjnej będzie można oglądać grafikę, malarstwo, kolaże czy ilustracje najzdolniejszych i najczęściej nagradzanych twórców młodego pokolenia związanych z Łodzią. 

Prace będą dostępne do kupienia, m.in. za pośrednictwem aukcji internetowej, z której dochód zostanie przekazany na sfinansowanie rehabilitacji artysty Michała Janakowskiego („Wyłączmy drzemkę Michałowi!” na zrzutka.pl). Wystawę można zwiedzać do 9 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.

Spacerem po wiedzę o Łodzi

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zaprasza na bezpłatny spacer „Łódź – miasto czterech kultur”, który odbędzie się w sobotę (23 lipca) o godz. 11:00. Będzie to piesza wycieczka z opowieścią o mieście wielokulturowym, mieście awangardy, kobiet oraz tolerancji. Poprowadzi ją Bartek Damian Mielniczek.

Zbiórka przed wejściem na Dworzec Łódź Fabryczna, na pl. Sałacińskiego.

Letnie Koncerty w Altanie – w świecie perkusji

Letnie koncerty w Altanie w parku Źródliska cały czas cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem łodzian, którzy z niecierpliwością czekają na muzyczne, relaksujące niedziele.

Najbliższy koncert, który odbędzie się 24 lipca o godz. 17:00, zatytułowany jest „W świecie perkusji”. Podczas wydarzenia zabrzmią m.in. wibrafony, werbel, marimba i fortepian. Słowo o muzyce wygłosi Piotr Mika, a artyści, którzy wystąpią przed publicznością, to Ozeasz Błaszczyk (wibrafon, werbel), Szymon Brillowski (marimba, wibrafon, werbel) i Joanna Kowalewska (fortepian).

Wstęp na letnie koncerty w Altanie jest bezpłatny.

Zajezdnia Muzealna Brus

Wszyscy, którzy kochają samochody FSO oraz stare tramwaje i autobusy, powinni wybrać się w niedzielę (24 lipca) do Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115. 

O godz. 12:00 rozpocznie się tam lipcowy spot FSO Team Łódź. Oprócz sentymentalnego podziwiania polonezów, syren, warszaw czy fiatów 125 będzie można poznać historię łódzkiej komunikacji i przyjrzeć się zabytkowemu taborowi, zarówno tramwajowemu jak i autobusowemu.

Wydarzenie potrwa do godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szamanka w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

To ostatnie dni na obejrzenie ekspozycji „Bownik. Podszerstek” Pawła Bownika w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282).

Paweł Bownik to ceniony polski artysta, który w nowatorski sposób łączy pracochłonną, warsztatową fotografię studyjną z tradycjami malarstwa i sztuki konceptualnej. Owocem jego artystycznych poszukiwań są niezwykłe projekty fotograficzne o mocnym przekazie, będące intelektualną grą z symbolami, znakami i historią.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa można zobaczyć m.in. zdjęcie Bownika w stroju syberyjskiej szamanki z przełomu XIX i XX w. To praca z cyklu „Rewers”, który przedstawia wywinięte na lewą stronę stroje ukazujące to, czego nie widzimy na co dzień: szwy, rozdarcia, pożółkłe kolory. W ramach tej serii zostało również sfotografowanych kilka obiektów z bogatej kolekcji powojennej mody i ubioru oraz tkaniny historycznej CMWŁ – XVIII-wieczny ornat, pelisa z lat 50. autorstwa łódzkiego krawca, płaszcz męski z Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Próchnik”. 

Fotografie Pawła Bownika można oglądać do końca tygodnia na wystawie czasowej „Bownik. Podszerstek”. Dodatkowo, w niedzielę (24 lipca) – w ostatni dzień trwania wystawy – z okazji finisażu zaplanowano oprowadzanie z artystą i kuratorką (godz. 12:30) oraz dyskusję „Podszewka, czyli o fotografowaniu i eksponowaniu fotografii mody” z udziałem Pawła Bownika i dziennikarzy: Anny Poniewierskiej i Piotra Zachary. Rozmowę poprowadzi Maja Handke (godz.15:00).

Bilety: 7 zł i 12 zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt