Fotoradary są coraz skuteczniejsze... te w Łodzi też! A będzie ich jeszcze więcej [SZCZEGÓŁY]

Kierowcom, którzy jeżdżą zbyt szybko, coraz trudniej uniknąć kary. Fotoradary w Polsce są dokładniejsze. Choć jeszcze do niedawna rejestrowały przekroczenia prędkości dopiero powyżej 20 km/h, teraz granica tolerancji jest znacznie niższa. Mandaty są wystawiane już tym, którzy jadą o 11 km/h za szybko.

W Polsce działa niecałe 600 fotoradarów. W Łódzkiem to niecałe 40. I nie dość, że w porównaniu do europejskich krajów to bardzo mała liczba, to jeszcze większość z nich do niedawna nie rejestrowała wszystkich wykroczeń. Kierowców jeżdżących zbyt szybko było tylu, że urzędnicy nie nadążali z wystawianiem mandatów. Dlatego operator systemu elektronicznego nadzoru ruchu zwiększał limity. W ten sposób mandatów nie dostawali nawet ci, którzy jechali o 20 km/h za szybko.

To już jednak przeszłość. Jak ustalił portal BRD24.pl, urządzeń z tak wysoką tolerancją na polskich drogach już prawie nie ma. — W kraju trudno już spotkać żółty słupek, przy którym można bezkarnie rozpędzić się o 20 km/h szybciej niż pozwalają znaki — pisze ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego Łukasz Zboralski na łamach swojego portalu.

Fotoradarów będzie więcej

Rejestrowanie przekroczeń prędkości poniżej 10 km/h nie jest możliwe. Wynika to z przepisów ustawy. Jednak i tak urzędnicy, którzy wystawiają mandaty, mają pełne ręce roboty. — W ubiegłym roku fotoradary i systemy odcinkowego pomiaru średniej prędkości pojazdów zarejestrowały ponad 920,6 tys. wykroczeń — informuje Generalny Inspektorat Transportu Drogowego. Pracy będzie coraz więcej. Policja i samorządy złożyły dotychczas ponad 5 tys. wniosków o montaż nowych urządzeń rejestracyjnych. Na razie GITD planuje ustawienie przy drogach prawie 130 nowych fotoradarów, urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i kamer Red Light, które wyłapują kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Pieniądze na ich zakup mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt