Adwokaci wracają do łódzkich szkół i rozjaśniają prawo

Adwokaci wracają do szkół — tym razem po to, by pokazać młodzieży, jak strzec się przed cyberhejtem i cyberstalkingiem oraz prawnie walczyć z nienawiścią w wirtualnym świecie. To II edycja ogólnopolskiej akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Łódzcy prawnicy zainaugurowali ją w XXVI LO. 

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Statystycznie w internecie na pięć pozytywnych komentarzy przypadają dwa negatywne. Fałszywe konta dają pozory anonimowości, ale mowa nienawiści w sieci jest obciążona taką samą odpowiedzialnością prawną, jak nienawiść wyrażana wprost, poza światem wirtualnym. Podszywanie się pod kogoś w mediach społecznościowych jest karalne, a fałszywe oskarżenia w internecie nigdy nie znikają.

Więcej na temat nieodpowiednich zachowań w sieci uczniowie dowiedzą się podczas II edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Adwokaci rozjaśniają prawo”, która potrwa do końca października. W szkołach, które zgłosiły się do programu, adwokaci
i aplikanci adwokaccy ze wszystkich 24 izb adwokackich będą prowadzić zajęcia dla uczniów VII i VIII klas podstawówek oraz II i III klas liceów. W tym roku w zajęciach traktujących o hejcie, cyberprzemocy i odpowiedzialności za słowo pisane weźmie udział kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski. Wybór terminu nie jest przypadkowy - 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej.

- Podobnie jak rok temu, wracamy do szkół z tematem aktualnym dla młodzieży, czyli działalnością w internecie. Uświadamiamy uczniów zarówno o ich prawach, jak i konsekwencjach złych zachowań. Staramy się przekazać im to, co najważniejsze – w sieci nikt nie jest anonimowy i każdy powinien być odpowiedzialny za swoje słowa
i czyny –
mówi adw. Dr Sylwester Redeł, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej
w Łodzi.

- Chcemy nauczyć młodzież, jak chronić się przed negatywnym wpływem internetu i pokazać im, że każda akcja może mieć też reakcję, również prawną. Wiemy, że młodzi ludzie spędzają  sieci wiele czasu, a internet może mieć różne oblicza, dlatego chcemy im pokazać, że przed hejtem, cyberprzestępczością czy stalkingiem można się bronić i to efektywnie – mówi adw. Agnieszka Bogusławska, koordynator akcji w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi.

- Nieznajomość prawa szkodzi – każdy powinien o tym pamiętać. Dzięki zaangażowaniu łódzkiej Adwokatury możemy szerzyć wiedzę i świadomość odnośnie tego, jakie konsekwencje może mieć obecność w sieci. To ma ogromny związek ze zdrowiem psychicznym i dorosłych, i dzieci i młodzieży. Nikt nie namawia do tego, by rezygnować z korzystania z internetu, ale warto mieć świadomość, co można w nim spotkać i jak to wpływa na nasze myślenie – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi.

- To cenna lekcja dla naszych uczniów, dla których internet jest nieodłączną częścią codziennego życia. Niestety, widzimy, że to nie tylko wspaniałe narzędzie do zdobywania wiedzy i informacji czy budowania relacji. Można tam napotkać na wiele niebezpieczeństw. Tym bardziej młodzi ludzie powinni wiedzieć, jak się przed nimi chronić – mówi Małgorzata Wiśniewska, dyrektor XXVI Liceum Ogólnokształcącego
w Łodzi. 

Ubiegłoroczna edycja akcji dotyczyła bezpieczeństwa w sieci. Adwokaci i aplikanci adwokaccy uczyli w szkołach m.in. o tym, jak rozsądnie dokonywać zakupów online, na co zwrócić uwagę w przypadku praw autorskich i w jaki sposób chronić dobra osobiste w internecie.

Organizatorem akcji jest Naczelna Rada Adwokacka i Komisja Edukacji Prawnej przy NRA, a koordynatorem akcji na szczeblu ogólnopolskim jest adwokat Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej NRA.

Szkoły i adwokaci, którzy chcieliby wziąć udział w akcji, mogą nadal zgłaszać się do izbowych koordynatorów. W Łodzi zapisy przyjmuje adw. Agnieszka Bogusławska a.boguslawska@blzadwokaci.pl.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt