Artur Szyk - człowiek dialogu

W Muzeum Książki Artystycznej można oglądać niezwykłą wystawę na 100-lecie wojny polsko-bolszewickiej, przybliżającą postać nietuzinkowego artysty – łodzianina.

Artur Szyk miał niezwykły talent do opowiedzenia całej historii w kilku kreskach. Wspaniały polsko-żydowski artysta urodzony w Łodzi, który sam siebie nazywał żołnierzem sztuki, w 1920 roku był szefem propagandy Armii w Łodzi.

W Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24) można jeszcze do 28 sierpnia oglądać przygotowaną przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi wystawę „Artur Szyk – człowiek dialogu" przygotowaną z okazji 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej. Przy okazji prezentowany jest też wspaniały projekt książki „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921" z wojennymi plakatami. Wystawa jest otwarta codziennie w godzinach 11-16.

Projekt „Nie tylko szablą – piórkiem i tuszem w walce z najeźdźcą" dofinansowany w ramach programu „Niepodległa", opowiada o Bitwie Warszawskiej poprzez przypomnienie niezwykłej postaci łodzianina – Artura Szyka (1894-1951). Ten uhonorowany m.in. Orderem Odrodzenia Polski artysta grafik, ilustrator książek, karykaturzysta, polski patriota, który zasłynął z wybitnych karykatur nazistów w trakcie II wojny światowej, w 1919 roku przysłużył się Wojsku Polskiemu, jako kierownik artystyczny wydziału propagandy Armii w Łodzi.

Z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi wystawa pojedzie do Zgierza i 1 września zostanie otwarta w zgierskim Domu Tkacza, a 17 września - w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach.

Ponadto, dzięki projektowi odbędzie się gra miejska po Łodzi, spacer po Łodzi śladami Artura Szyka, spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi oraz webinar – spotkanie z kolekcjonerem dzieł Szyka - Irvinem Ungarem.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt