W ramach projektu Górniak 2018 do końca listopada uruchomione zostaną w Łodzi 153 nowe kamery. Zainstalowano je w poniższych lokalizacjach:
- Piotrkowska/Sieradzka
- Przybyszewskiego/Piotrkowska
- Przybyszewskiego/Rzgowska
- Sieradzka/Zarzewska/Rzgowska
- pl. Niepodległości
- Przybyszewskiego/Park Reymonta
- Przybyszewskiego/Krucza
- Przybyszewskiego/Sosnowa
- Przybyszewskiego/Suwalska
- Stocka/Szczucińska
- Sosnowa/Senatorska
- Sosnowa/Milionowa
- Przybyszewskiego/Brzozowa
- Przybyszewskiego/Praska
- Przybyszewskiego/Dębowa
- Przybyszewskiego/Słowiańska
- Przybyszewskiego/Lubelska
- Przybyszewskiego/Grabowa
- Przybyszewskiego/Kilińskiego
- Przybyszewskiego PSP
- Przybyszewskiego/Łęczycka
- Przybyszewskiego/Ozorkowska
- Przybyszewskiego/Przędzalniana
- Przybyszewskiego/Śmigłego-Rydza
- Przybyszewskiego/Tatrzańska
- Kilińskiego/Zarzewska
- Kilińskiego/przystanek MPK
- Kilińskiego/MOPiTU
- Zarzewska/Kaliska
- Zarzewska/Lubelska
- Zarzewska/Radomska
- Zarzewska/Praska
- Zarzewska/Suwalska
- Zarzewska/Krucza
- Kilińskiego/Siedlecka
- Kilińskiego/Płocka
- Kilińskiego/Poznańska
- Kilińskiego/Senatorska
- Kilińskiego/Milionowa
Punkty kamerowe w okolicach dworca Łódź Kaliska:
- Wygodna
- PKP dworzec
- Włókniarzy 226
System Monitoringu Miejskiego obejmie swoim zasięgiem wskazane lokalizacje oraz teren w ich bliskim sąsiedztwie. Kamery będą pracowały w ramach istniejącego już Systemu Monitoringu Miejskiego. Obraz ze wszystkich nowych kamer będzie dostępny na wszystkich dotychczasowych stanowiskach oglądowych: w Komendzie Miejskiej Policji, Komendzie Wojewódzkiej Policji, Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMŁ oraz w Straży Miejskiej.
- Zadanie pn. Górniak 2018 jest realizowane kosztem 4 mln zł. Wykonane zostaną 42 punkty kamerowe w ciągu ulicy Przybyszewskiego, Zarzewskiej i Kilińskiego oraz w rejonach skrzyżowań tych ulic. W tym roku obrazy z tych kamer będą już oglądane przez operatorów – powiedział Waldemar Walisiak z Oddziału Monitoringu Straży Miejskiej.
We wskazanym rejonie często dochodziło do dewastacji, zakłóceń porządku, spożywania alkoholu i różnego typu niebezpiecznych sytuacji. To mieszkańcy wskazali obszar, na którym powinien być rozbudowany monitoring.
- W roku ponad 5 tysięcy zdarzeń obsługiwanych jest przez radiowozy straży miejskiej i policji w wyniku zgłoszeń przekazanych przez operatorów systemu. Monitoring przyspiesza działanie służb i zabezpiecza materiały dowodowe do wszelkiego rodzaju postępowań, ułatwia też wykrycie sprawców – powiedział Waldemar Walisiak.
Miasto Łódź przekazało również dotację celową dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, na dofinansowanie zakupu samochodów. W 2018 jest to 400 tys. zł, z przeznaczeniem na zakup 10 oznakowanych samochodów osobowych.
- Wsparcie dla policji, to wsparcie dla całego systemu bezpieczeństwa miasta. Obecnie trwa procedura przetargowa w skali całego kraju, w ciągu kilku tygodni zrealizowany zostanie zakup aut – poinformował zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Marek Białkowski.
Zakup samochodów osobowych dla KMP w Łodzi, w sposób znaczący zasila tabor pojazdów operacyjnych. Dodatkowa auta zwiększają mobilność służb w przypadku organizacji imprez masowych i sportowych. W sytuacjach kryzysowych nadzwyczajnych zapewniają lepszą współpracę z innymi służbami ratowniczymi, co ma wpływ na spadek liczby popełnianych przestępstw i w konsekwencji przekłada się na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.