Biało-czerwone święto

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto jednego z najważniejszych symboli narodowych i patriotycznych.

fot. Paweł Łacheta
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto jednego z najważniejszych symboli narodowych i patriotycznych.
7 zdjęć
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Wywieszając biało - czerwona flagę celebrujemy nasz patriotyzm, przywiązanie do historii i tradycji oraz naszej tożsamości. Tradycyjnie, na czas świąt majowych flagami udekorowana została ulica Piotrkowska.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt, ustanowione zostało w bowiem 2004 r. Wybór tej daty ma związek z wydarzeniami historycznymi. Dzień ten poprzedza święto Konstytucji 3 maja a dodatkowo w okresie PRL-u właśnie 2 maja zdejmowano flagi państwowe, aby nie były widoczne w rocznicę konstytucji. Także 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zwiesili biało-czerwone flagi na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. 

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji, kiedy to panie wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli szarfy biało-czerwone. Natomiast polskie barwy po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. jako propozycja pomiędzy barwą białą – nadaną przez Augusta II Mocnego i proponowaną przez konserwatystów oraz trójbarwną – biało-czerwono-szafirową – barwami konfederacji barskiej proponowanymi przez Towarzystwo Patriotyczne.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. sejm odrodzonej Polski w dniu 1 sierpnia 1919 r. uchwalił ustawę o godle i barwach Rzeczpospolitej Polskiej, które określały wygląd flag, chorągwi i sztandarów. Wtedy to doszło po raz pierwszy do rozdzielenia flagi i godła. W ustawie podano: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.” Barwy flagi są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Kolor biały oznacza czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, oznacza także odwagę i waleczność.

 

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Kontakt