Bohaterom barykad. W 114. rocznicę Rewolucji 1905 r. w Łodzi

114 lat temu na ulicach Łodzi stanęło 100 barykad. Przez miasto przetoczyły się wydarzenia, zwane dzisiaj Powstaniem Łódzkim. Był to jeden z najkrwawszych epizodów Rewolucji 1905 r.

Sebastian Szwajkowski
5 zdjęć
Sebastian Szwajkowski
Sebastian Szwajkowski
Sebastian Szwajkowski
Sebastian Szwajkowski
Sebastian Szwajkowski
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Wydarzenia wywołały niespodziewane ataki na manifestacje robotnicze, domagające się godziwych warunków pracy i poprawy bytu. 21 czerwca, po ostrzelaniu pokojowej manifestacji liczącej ok. 70 tys. ludzi, rozpoczęły się regularne walki na ulicach. Robotnicy wznosili barykady ze wszystkiego co było pod ręką – mebli, desek, beczek, bel bawełny czy obalonych słupów ulicznych. Walki toczyły się na ulicach, w sklepach, magazynach i na podwórkach. Atakowano ze strychów, dachów, piwnic. Zginęły setki łodzian a tysiące zostało rannych. Wśród nich wiele kobiet, dzieci i starców.

- Cele rewolucjonistów były dwojakiego rodzaju: społeczne i patriotyczne. Robotnicy doświadczeni ciężkimi warunkami pracy w łódzkich fabrykach dążyli przede wszystkim do poprawy swojej sytuacji codziennej i warunków w pracy. Jednak wśród ich postulatów były również hasła związane z rodzącą się potrzebą wolności. Był to zatem nie tylko zryw społeczny, ale także wystąpienie o charakterze niepodległościowym i zawsze należy patrzeć na te wydarzenia równolegle z tych dwóch perspektyw – powiedział dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Powstanie tragicznie dotknęło tysiące łódzkich rodzin, a tocząca się jeszcze przez kilka lat rewolucja pochłonęła dalsze ofiary. Jednak jej skutkiem była integracja i wzmocnienie ruchu robotniczego w Łodzi - zaczęły odbywać się tajne spotkania i posiedzenia świetlicowe. Uruchomiono kursy dokształcające dla robotników, wypożyczalnie książek, a nawet – na fali protestów młodzieży łódzkiej  - męskie gimnazjum z wykładowym językiem polskim.

Dziś wciąż wiele środowisk odnosi się do społecznych i wolnościowych ideałów bojowników z 1905 r. Wielu widzi w nich zaczątki społecznych reform i zmian obyczajowych, które nastąpiły w XX wieku. Wówczas po raz pierwszy pracownicy upomnieli się o lepszy los, rozpoczęli zrzeszanie się w związkach i odpowiednikach dzisiejszych inicjatyw zawodowych.

- W tym roku odbył się  przemarsz z elementami rekonstrukcji historycznej oraz spektakl "Rewolucja 1905" Teatru Chorea, współpracującej z wieloma środowiskami, także uczniami i studentami, zainteresowanymi historią Łodzi. Wydaliśmy też płytę z pieśniami rewolucyjnymi – powiedziała Katarzyna Gauza z Krytyki Politycznej. Łódzki klub KP w szczególności zajmuje się badaniem i upowszechnianiem wiedzy o Rewolucji 1905 r. w Łodzi.  

Kwiaty spoczęły pod słynnym Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku na Zdrowiu, a także w nowym miejscu pamięci, zwanym Wzgórzem Niepodległości. Pomnik-wzniesienie zrealizowany został również w parku na Zdrowiu - w miejscu dawnej rosyjskiej strzelnicy wojskowej, będącej przed ponad stu laty miejscem straceń rewolucjonistów.

fot: Sebastian Szwajkowski "Radio Łódź".

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt