Co z łódzkim odcinkiem S14?

Wczoraj firma Eurovia, która złożyła najtańszą ofertę na budowę północnego odcinka S14 od Teofilowa do Słowika, zrezygnowała i nie wpłaciła wadium. W efekcie tej decyzji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi wybrać ofertę droższą. W przetargu pozostało już tylko dwóch innych oferentów.

Radny PO Bartosz Domaszewicz jest zdania, że podpisanie umowy na budowę drogi do końca września stoi pod znakiem zapytania.

- Najtańszy wykonawca nie jest w stanie zrealizować tego zadania, kolejny jest oczywiście droższy. Pozostaje nam liczyć, że premier Morawiecki, zapowiadający szeroki front budowy dróg, nie zapomni także o naszej S14 i znajdą się na tę inwestycję pieniądze – powiedział Bartosz Domaszewicz.

- Zapowiadaliśmy wcześniej, że taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna. Wykonawcy widząc wzrost kosztów rezygnują nawet wtedy, kiedy wygrywają przetargi. Mści się to, że rząd PiS po macoszemu traktuje tę ważną dla łodzian drogę. Realizuje to tak długo, że wykonawcy uważają tę inwestycje za nieopłacalną – uważa Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych PO.

Kolejna oferta na budowę tego odcinka S14  jest o 40  milionów złotych droższa od zaproponowanej przez firmę Eurovia.. Zdaniem rzecznika prasowego Klubu Radnych PiS Łukasza Magina to nie stanowi problemu. 

- Cała sprawa to burza w szklance wody. Kolejna oferta mieści się w budżecie inwestora. Generalna Dyrekcja ma takie możliwości, żeby swobodnie podpisać umowę z kolejną firmą, która zaoferowała budowę tego odcinka S14. Mam nadzieję, że będzie to jeszcze termin wrześniowy - powiedział Łukasz Magin. 

Przetarg w formule „projektuj/optymalizuj i buduj” obejmuje dwa zadania. Pierwsze to odcinek węzeł Lublinek - węzeł Łódź Teofilów (z węzłem), a drugie odcinek Łódź Teofilów (bez węzła) - Słowik (DK 91). Łączna długość obwodnicy to ok. 28,5 km.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt