Czy termin wyborów samorządowych będzie zmieniony?

- Łatwiej jest panu prezesowi wskazać w osiemnastu miastach kandydatów na prezydentów, niż zobowiązać swoich podwładnych do egzekwowania zmian dokonanych w kodeksie wyborczym przez PiS – mówił na konferencji prasowej przewodniczący Klubu Radnych SLD Sylwester Pawłowski.

Podkreślił, że łódzka Rada Miejska wywiązuje się bardzo dobrze ze swoich obowiązków związanych ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

- Rada Miejska przyjęła dwie uchwały tej sprawie. Mamy za sobą określenie okręgów wyborczych oraz obwodów wyborczych. Jako łódzki samorząd staramy się wykonać to zadanie w sposób najlepszy z możliwych i terminowo. Nie można tego samego powiedzieć o PiS, partii, która rządzi naszym krajem – mówił Sylwester Pawłowski.

Dodał, że kiedy toczyła się dyskusja w sprawie zmian w kodeksie wyborczym, SLD wskazywało związane z nimi zagrożenia dotyczące sposobu przeprowadzenia wyborów. Wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mieliby dodatkowo czuwać nad zorganizowaniem głosowania. Pojawiło się dużo komentarzy, że sprawne przeprowadzenie wyborów może być w tym roku mocno utrudnione. 

- Nasze obawy potwierdza rzeczywistość. Nie wyobrażamy sobie, by wybory były przeprowadzone w sposób chaotyczny, by były dziełem przypadku – mówił Sylwester Pawłowski.

Ostatnio Państwowa Komisja Wyborcza ostrzegała, że w trakcie wyborów mogą być kłopoty z liczeniem głosów i transmisją w Internecie. Pojawiły się sugestie dotyczące przesunięcia wyborów na wiosnę 2019 roku. 

- Wciąż brakuje 605 mln zł na organizację wyborów. Związane jest to głównie z zakupem kamer, monitoringiem, który ma być zgodnie z nową ordynacją wyborczą w każdej komisji wyborczej. Ostatni i najważniejszy problem to transmisja danych, która według Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych jest niezgodna z ich zaleceniami – podkreśliła wiceprzewodnicząca Klubu Radnych SLD Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

GIODO jest zdania, że transmisja "może prowadzić do ingerencji w prywatność osób oddających głosy, jak i naruszać tę prywatność". Ponadto inspektorat podkreślił, że transmitowanie w internecie wyborów oznacza, że dostęp do tych materiałów będzie mógł mieć każdy. Dodaje, że „udostępnienie w sieci danych osobowych prowadzić może nie tylko do naruszenia dóbr materialnych, ale i żywotnych interesów osób”. Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej są zdania, że dla rządu PiS w tej sytuacji pozostają dwa rozwiązania – zmiana terminu wyborów samorządowych albo uruchomienie szybkiej ścieżki legislacyjnej, by nie doszło do paraliżu w trakcie wyborów. 

Polecane aktualności

Fragment trailera gry

CD PROJEKT i EC1 wspólnie stworzyły grę wideo opowiadającą o tym, jak tworzy się gry

informacja prasowa

We współpracy z CD PROJEKT RED powstaje serce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 - ścieżka... więcej

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizuje. Odnowiona perełka zamiast zrujnowanej kamienicy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Właśnie odsłoniliśmy przepiękną, bogato zdobioną i odnowioną fasadę kamienicy przy ul. Rewolucji 29.... więcej

Powstało stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, które będzie walczyć o interesy swojej branży

informacja prasowa

Aquaparki, pływalnie i saunaria to jedna, potężna i nieustannie rozwijająca się gałąź gospodarki. W... więcej

Stara miejska studnia -  fot. ZWIK

Podziemna przeszłość Łodzi

Miłosz Wika / ZWIK

Zabytki Łodzi to nie tylko dawne fabryki, pałace czy kamienice. Również pod ziemią znajdują się... więcej

Łódź buduje podziemną drogę w Nowym Centrum Łodzi -  Fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź buduje podziemną drogę w Nowym Centrum Łodzi

Tomasz Walczak / BRPPM

Trwa budowa podziemnej drogi w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca sukcesywnie realizuje kolejne etapy... więcej

Kontakt