Czy wojewoda łódzki, który nie zna prawa, powinien pełnić swoją funkcję?

- Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zachowuje się w sposób niejasny dla mieszkańców i radnych – powiedziała Agnieszka Wieteska, radna Klubu Radnych SLD.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Łodzian zbulwersowała sprawa działek pana Piotra Misztala. Wojewoda brał udział w tworzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a teraz z naruszeniem prawa wydaje decyzje, które są sprzeczne z planem. W 2015 roku Miejska Pracownia Urbanistyczna opracowywała plany zagospodarowania. Budynki na działkach przy ulicach: Piłsudskiego, Nawrot, Mickiewicza miały być wyższe.  7 stycznia wojewódzki konserwator zabytków w uzasadnieniu napisał: „Skala nadbudowy obiektów historycznych w istotny sposób obniży wartość zabytkowych nieruchomości”. Wówczas Miejska Pracownia Urbanistyczna obniżyła budynki do czterech kondygnacji i przygotowała nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który został przedłożony wojewodzie. Wojewódzki konserwator zabytków napisał z kolei w uzasadnieniu: „W projekcie miejscowego planu zagospodarowania zostały uwzględnione zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytkowego, gwarantujące zachowanie i odpowiednie zagospodarowanie historycznych obiektów zabytkowych, jak również całego obszaru centrum miasta Łodzi”. Nie rozumiem, dlaczego konserwator zmienia zdanie i zamierza pozwolić panu Misztalowi z naruszeniem prawa budować wieżowiec o wysokości 110 m? Czy chodzi tylko o podniesienie wartości nieruchomości? Pan Piotr Misztal zamierza zbudować obiekt niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Gdy biznesmen kupował działkę, miał świadomość, że może zbudować budynek czterokondygnacyjny. Obecna sytuacja przypomina temat „srebrnych wież z Warszawy”. Zastanawiam się, czy w Łodzi również mamy do czynienia z romansem rządu Prawa i Sprawiedliwości i lokalnych przedsiębiorców? – dodała radna Agnieszka Wieteska.

- Mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją – uznał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Nie należy negować rozwiązań prawnych, które funkcjonują. Na etapie opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wojewoda łódzki i wojewódzki konserwator zabytków mogli zgłaszać wszelkie wątpliwości. Teraz konserwator zachęca inwestora, żeby podważał plan, który istnieje i szantażował Urząd Miasta Łodzi. Jest to sytuacja nie do zaakceptowania. Postawienie wychodka w centrum miasta obraża wszystkich jego mieszkańców. Apelujemy, aby Łódzki Urząd Wojewódzki zajął się pracą dla dobra mieszkańców we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, a nie próbował nakręcać afery i zachęcać inwestora do walki z miastem – podkreślił przewodniczący Marcin Gołaszewski. 

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt